Selüloz ve Kağıt Teknolojisi Bölümü

TANIM
Kağıt sektöründe kağıdın yapılması ve kağıt (selüloz, kağıt, karton ve diğer kağıt mamulleri) ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları, mühendisin gözetim ve denetimi altında yapan kişidir.

GÖREVLER
Mühendisin planları doğrultusunda;

– Kağıt üretiminde kullanılacak katkı maddelerinin yeterliliğini test ederek standartlara uygunluğunu belirler,


Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Rafineri ve Petrokimya Bölümü

Programın Amacı
Rafineri ve petrokimya programının amacı, ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Rafineri ve petrokimya programında bilgisayar, işlem ölçümleri, teknik resim, kimya reaktörü,teknolojinin temel ilkeleri, kimyasal süreç ilkeleri, petrokimya teknolojisi, işlev ve işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü

Ekonomik ve Sosyal Yaşamın en önemli unsurlarından olan ulaşım, gerek ülke, gerekse kent boyutunda diğer etkenler ile karşılıklı etkileşim içindedir. Dünyada son yıllarda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik alanlardaki gelişmeler; insanların daha rahat, güvenli yaşama ve zamanı ekonomik olarak kullanma isteğini ortaya çıkarmıştır. Demiryolu ulaşımının güvenli, hızlı, ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde olan yüksek önemi son yıllarda ülkemizde de anlaşılmıştır. Tüm dünyada demiryolu ulaşımının giderek hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hale gelen demiryolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi önemini de arttırmıştır. Demiryolu ulaşımında önemli görevler üstlenen demiryolları, Yol personelinin çağdaş uygulamalarla yetiştirilmesi ülkenin önemli sorunlarından biri olarak görülmektedir. Ayrıca, son yıllarda metro işletmeciliğindeki gelişmeler bu alanlarda görev alacak iş gücünün yetiştirilmesinin önemini arttırmıştır.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , ,

Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği Bölümü

Bu programın amacı; Devlet Tiyatrolarının, özel tiyatroların, Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnelerinin, bütün opera ve balelerin genel müdürlüklerinin, gösteri merkezlerinin, sanat kuruluşlarının vb. alanların ışık ile ilgili konularda gereksinim duydukları gerekli teknik ve bilgisayar donanımlarına sahip eğitim görmüş ara teknik eleman yetiştirmektir.

Mezun olduktan sonra “Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikeri” unvanını alacak öğrenciler, yukarıda tanımlanan alanlardaki gerekli olan teknik bilgi ve el becerisi ile donatılacaklar, buna ek olarak yeniliklere uyum sağlayacak şekilde eğitim almaları sağlanacaktır. Ayrıca; çalışma ortamına uygun şekilde eğitilmelerine de önem verilecektir

Yazının devamını okuyun »

Etiketler:

Sahne ve Gösteri sanatları Bölümü

Bu programın amacı; Devlet Tiyatrolarının, özel tiyatroların, gösteri merkezlerinin, Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnelerinin, bütün opera ve balelerin genel müdürlüklerinin, sanat kuruluşlarının vb. alanların ses ile ilgili konularda gereksinim duydukları gerekli teknik ve bilgisayar donanımlarına sahip eğitim görmüş ara teknik eleman yetiştirmektir.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler:
null
Adana masaj salonu