2009 Yılında 30 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceği müjdesini verdi. Ayrıca 2009’da 30 bin öğretmen alınacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceği müjdesini verdi. Bakan Çelik, 1. atama bölgesinde zorunlu hizmet yerlerinde 5 yıl, 2. atama bölgesinde 4 yıl, 3. atama bölgesinde ise 3 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin, hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan kadroya alınacağını açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir TV programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, 2003’de bu yana her yıl kamuya serbest bırakılan kadroların yüzde 50’sinin MEB’e bırakıldığını söyleyerek, şu anda çalışan öğretmenlerin 3’te birinin kendi iktidarları döneminde atandığını anımsattı.

-“Sözleşmeli Öğretmenlik Olmasaydı 50 Bin Kişi İşsiz Olacaktı”-

Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili birçok açıklama yapıldığını belirten Çelik, 50 bin sözleşmeli öğretmen bulunduğunu, kaydederek, “Sözleşmeli öğretmenlerle ilgili kendileri farklı hissetmelerine neden olacak beyanlar var. ‘Çeşitli insanlar niçin 4/B var?’ ‘Niçin atama yapıyorsunuz?’ diye. Bu sözleşmeli öğretmenlerin kendilerini farklı hissetmesine neden oluyor. 4/B öğretmenlik olmasaydı, bu 50 bin kişi işsiz olacaktı. Öğretmen olmamış olacaktı” dedi. Sözleşmeli öğretmenliğin olma sebebini ise Çelik, görev geldiklerinde “iflas eden” bir ekonomi olmasına bağladı. Göreve geldiklerinde Türkiye’nin ayağa kaldırılması gerektiğini ifade eden Çelik, “Bize 100 bin, 300 bin kadro verin diyemiyorsunuz. Bunun yarısı her sene MEB’e veriliyor. Bize verilen kadroyu da biz en iyi şekilde değerlendiriyoruz, buna karşın açığımız var. Ama sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlere göre dezavantajı yok. Eskiden 11 ay üzerinden faydalanıyordu, biz bir düzenleme yaptık. 12 ay üzerinden oldu artık. Eğer 4/B ataması olmasaydı şu anda 50 bin arkadaş çalışıyor olmayacaktı.
2007’den itibaren 4B atamalarını da KPSS sonuçlarına göre yapmaya başladık.
Yarın kapının önüne konur muyum diye düşünürse, böyle bir şey olmaz” dedi.

-“SÖZELİ ÖĞRETMENLERİ KADROYA GEÇİRECEĞİZ”-

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlere de kadroya geçecekleri müjdesini verdi. Belli bir plan dahilinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini bildiren Çelik, “Bizde atama bölgeleri var. 1. Atama Bölgesi’nde 3 yıl aralıksız çalışan ve olumsuz sicil almayan sözleşmeli öğretmenleri bu 3 yılın sonunda herhangi bir değerlendirmeye tabu tutmadan, herhangi bir sınav yapmadan kadroya alacağız. Bu 3. atama bölgesinin geneli Doğu ve Güneydoğu bölgelerini kapsıyor. 2. Atama Bölgesi’nde çalışan sözleşmeli öğretmenlerden 4 yıl aralıksız çalışan kadroya geçecek. 1. Atama Bölgesi’nde zorunlu hizmet bölgesinde olan ve 5 yıl burada çalışanlar kadroya geçecek” dedi.

-“ŞUBAT AYINDA 8 BİN, 2009’DA 30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK”-

Bakan Çelik, Şubat ayında ise 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı. Şu anda sözleşmeli öğretmen olarak 4/B’ye tabi olan öğretmenlerin de bu atamalarda kadroya girmek için aday olabileceklerini bildiren Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin bu şekilde beklemelerine de gerek olmayacağını söyledi. Çelik, “Biz sadece Şubat ayında atama yapmayacağız. Ağustos ayında da atama yapacağız. Bütün kamuya bu sene bütçe kanunu kapsamında serbest bırakılan kadro 25 bindir. Biz yine en az yüzde 40-45’ini alacağız. Asgari 10 bin kadro alacağız. 2009 yılı içinde atanan öğretmen sayısında 30 bin rakamını bulacağız, belki de geçeceğiz” dedi.

-SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE KADROLU HAKLARI VERİLİYOR-

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlere verdiği müjdelerini sürdürürken, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmenlik yapabilmeleri için Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdürdüklerini açıkladı. Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil ettirebilmesi için de görüşmeleri sürdürdüklerini bildirirken, “Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgesinde geçen hizmet süresini kadroya geçtiğinde zorunlu hizmet bölgesinde görev süresi olarak sayacağız. Çalıştığı hizmet süreleri de kadroya geçtiklerinde fiili hizmete sayacağız. 4/B’ye tabi arkadaşların özre bağlı tayinleri kadrolular gibi yapılacak” müjdelerini verdi.

-“100 BİN ÖĞRETMEN ATARSAK ÖĞRETMENLER EK DERS ÜCRETİ ALAMAZ”-

Bakan Çelik, kendilerinden önceki atamalarda planlamanın hiç yapılmadığını ve bu nedenle bazı okullarda norm fazlası öğretmen varken bazı okullarda bütün derslere bir hocanın girdiğini anlattı. Şu anda yapılan atamaları ihtiyaca göre yaptıklarını belirten Çelik, “Bazı branşlarda fazlamız var. ‘Kaç öğretmene ihtiyaç var’ derseniz 6 ay sonra farklı şimdi farkı sayı söylerim. Mesela 2008 yılında 16 bin öğretmen emekli oldu. Yani bunların yerine atama yapmanız lazım, yeni açılan okullar için atama yapmamız lazım. Öğretmene ne kadar ihtiyaç varsa ona göre atıyoruz” dedi.
Çelik, bugün itibariyle kadro verilmesi halinde 100 bin öğretmen ataması yapmaları halinde ise öğretmenlerin yüzde 80’inin ek ders ücreti alamayacağını vurgulayarak, “Öğretmenlerin gelirinin üçte biri ek ders ücretinden geliyor. Bunları da hesaplıyoruz” dedi.
Bakan Çelik, eş durumuna bağlı yer değiştirme isteklerinde ise öğretmenlerin doğu yerine batı illerine gelmeyi tercih ettiğini kaydederek, “Van’da eşin var. ‘Senin eşin Ankara’ya geleceğine sen Van’a git’ diyoruz. Nerde öğretmen ihtiyacı varsa oraya git. Ama bu pek istenmiyor. Benim Ankara’da öğretmene ihtiyacım yok ki, orada var” diye konuştu.

-“DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ ATAMA TEKNİK SORUN”-

Bakan Çelik, Danıştay’ın Dokuz Eylül Üniversitesi rektör atamasını iptal etmesi durumun nise Cumhurbaşkanı’nın tasarrufuna yönelik olmadığını belirterek, “Ben de, bu karar çıktıktan sonra öğrendim. Bu arkadaş yarı zamanlı çalışan bir kişiymiş. Ona yönelik olarak verilen bir karar. Aksi takdirde Cumhurbaşkanı’nın tasarrufuna yönelik olsaydı bu cinnet olurdu” dedi. Çelik, kanuna göre Cumhurbaşkanı’nın YÖK tarafından kendine gönderilen 3 adaydan birin seçerek atadığını anımsatarak, “Atar demiyor, seçerek atar diyor. Burada kendisine gönderilen üç adaydan birini seçti. Yani burada teknik bir sorun var. Bu kaotik bir durum değil” dedi.

Etiketler: ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

nasıl yani?
ne demek bu sözleşmeli atama yokmu yani şubatta? işinize geleni 58 ile atıyorsunuz biz ise kendi hakkımızla yüksek puan alıp evde oturuyoruz. sayın bakanım size sayın derken utanıyorum ama saygıdan diyorum allah hepinize birazcık vicdan versin. müslümanlığı kimseye vermezsiniz ama bence sizde allah korkusu yok. bu dünyada elimden bişey gelmez ama diğer tarafta iki elim yakanızda.

NE OLURRRRRRRRRRRRR SÖZLEŞMELİ ALIM OLSUN YETER ARTIK BEKLEDIK BEKLEMEKTEN SIKILDIKKK BIZDE ATANMAK ISTIYORUZ LÜTFEN DUYUN SESIMIZI

HER KESİMDEN ÖĞRETMEN YARATTINIZ BU MEMLEKETTE. ON YIL VEKİL ÖĞRETMENLİK YAPTIM. ÜNİVERSİTE MEZUNU OL DEDİNİZ, İKİ FAKÜLTE BİTİRDİM DIŞARDAN.GEÇİÇİ İŞÇİLERİ KADROYA ALDINIZ. BİZİ DAĞ KÖYLERİNDE ARAÇ OLARAK KULLANDINIZ, AÇLIK VE SEFALET İÇİNDE. ÖĞRETMENLİK HAKKIMIZI VERİN ARTIK. ÇOK EMEĞİMİZ GEÇTİ. EN İYİ OKULLARA ÖĞRENCİ GÖNDERDİK VE TAKİPÇİSİ OLDUK. BİZDE ACAYİP BİR YÜREK VAR. GÜNEŞE DOĞRU YÜRÜTTÜK O ÇOCUKLARIMIZI. BİZE DE GÜNEŞİN YANINDAKİ YILDIZDAN BİRAZ IŞIK HADİ. HAKKIMIZI VERİN. BEN ÖĞRETMEN OLARAK DEVAM ETMEK İSTİYORUM.

artık ücretli çalışmak istemiyorum. bizi atamayıp bekleteceğinize emekliliği gelmişte bi hayli geçmiş olan değil çocuklara kendine bile artık hayrı dokunmayan öğretmenleri emekli edin.onlar 5 10 kuruş daha fazla alacak diye bizim gibi gençler neden yıllarca bekletiliyo.artık kapss ye hazırlanmaktan branşımızın bilgilerini unuttuk be vicdansızlar bu kutsal meslekten soğutacaksınız insanı.hakkımızı elimizden alıp mükafat sunar gibi sunmaktan vazgeçinde yaşlılarla gençleri yer değiştirin artıııııııııııııııııkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk…….

arkadaşlar hiddetlenmeyin sakin olun lütfen. bakanımız ne yapsın? Kimisi sözleşmeli öğretmen olmak istiyor kimisi de kadro. 2009 da sözleşmeli yok diye yazılan yazılara bakar mısınız. bakanımız çaresiz. sis olsa idiniz ne yapardınız ki? İNSAF diyorun sizlere İNSAF.

nerde sizin vatandaş severliğiniz…..eğitim düşkünlüğünüz….siz 8 bin öğretmen alıyorum die aldıklarınızı geçirin kadroya…….nerde alım falan olmuyor bu milleti bari kandırmayın….oraya çıkıp konuşması kolay bir gün de aramızıza katılın 16 yıl okumuş, öğretmen oldum derken sıfatsız kalan insanların arasına katılın……belki biraz gerçekleri görsünüz…iki yıllık öğretmenlikten anlamayan insanları öğretmen die koyan zihniyeti görün………..

Ercan bey sizin tuzunuz kuru galiba yada karnın tok altın kuru böyle yorum yaptığına göre seni birileri görmüş. Bakana olan sevginde gözlerimi yaşarttı

öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğe adım atarken heyecanlanamıyorum bile.çünkü atanıcakmıyım yoksa 4 yıl boyunca maddi manevi yıprandığımlamı kalacağım bunun cevabını kendime veremiyorum.devlet bile bunun garantisini veremezken ben nasıl verebilirimki.bu sistem biran önce düzeltilmeli ne yapılacaksa biran önce yapılmalı aksi takdirde eğitim fakültesinden mezun olup öğretmenliği sonuna kadar haketmiş genç insanlar psikolojileri bozuk yıpranmış birer öğretmen olarak yeni kuşak öğrencilerin öğretmenleri olacak tabi olabilirlerse.er geç atanacağız belki ama bunu bizi daha az yıpratarak yaparsanız hem bizim için hemde öğrencilerimiz için daha hayırlı olacaktır. lütfen artık elinizi vicdanınıza koyun ve gerçekten düşünün.

Halkı ezin bakalım nereye kadar…İşiniz gücünüz siyaset olmuş.Kadro acıyorsunuz kapatıyosunuz,sözleşme yapıyorsunuz
sonra da kadroya alıyosunuz(!)
Kafamızda siyah saç kalmadı…Dershanelere verilen paraların haddi hesabı yok…Test kitaplarına verdiğimiz paralar ile en az 10 fakir cocuk okurdu!
Tanıdığım atanamayan tüm öğretmen adaylarında piskolojik rahatsızlıklar meydana gelmekte…Benım artık gücüm kalmadı,kalan sağlara allah güç versin…Kpss üzerinden yapılan siyaseti ve eğitimin buna araç edilmesini kınıyorum.

lütfen artık ya marta bari şöyle bir 15 bin alında bizlerinde yüzü gülsün zaten sözleşmeli alacan biz bunada razı

ben gazi ünüversitesi grafik öğretmenliği öğrencisiyim bizim atamamız varmı yokmu bilmiyorum.peki resim öğretmeni olarak atanabiliyormuyuz?yada ilköğretim görsel sanatlara arkadaşlar bilgi verirmisiniz bu konuda kafayı yedim…kimse doğru düzgün bir cevap vermiyor…..

SAYIN BAKANIM BEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARIÖĞRETMENLİ 2007 MEZUNUYUM BU BIRANŞI HİÇ DUYDUNUZMU BİLMİYORUM AMA BİZLER ÖZEL YETENEKLE ALINAN ÖĞRENCİLERİZ YANİ ÖSS VE YETENEK SINAVI TIPKI RESİM ÖĞRETMENLİĞİ GİBİ BU BIRANŞI TAM 4 YIL BOYUNCA OKUDUK ATAMA İSTİYORUZ ARTIK SEVGİLER

ARKADAŞLAR İNANIN BİZİ BİZDEN BAŞKA OKUYAN YOK.ZANNETMEYİNKİ BU YORUMLARI BİR İLGİLİ MERCİ OKUYOR. BEN 28 YAŞANDAYIM. AKLIM ERELİ 12 FALAN SENEDİR DOĞUDA ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ VAR VE BUNA KARŞIN KAÇBİN ÖĞRETMEN BOŞTA.ANLAMADIĞIM TEK ŞEY BU TÜRKİYENİN BAŞINA BİZİ ANLAYACAK BİR BAKAN GEREK AMA BİZİ ANLAMASI İÇİN KENDİ ÇOCUĞU EN AZ 5 SENE AÇIKTA BEKLESİN Kİ GÖRÜN YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİ.ONLAR DAHA LİSE Yİ BİTİRMEDEN ÖĞRETMEN OLACAĞI OKULLAR AYARLANIP AMİRLİĞİĞE TERFİ EDİLİYOR. SAYIN ARKADAŞLARIM BENİ ANLAYACAK SİZLERE DİYORUM Kİ HANİ BİR TÜRKÜ VAR YA ”ANKARADA DAYIMIZ YOKSA NİYE DOĞDUK”

merhaba hava hanım bende grafık ogretmelıgı mezunuyum ama bıze kadro varmı yokmu bılgım yok eger bılgınız olursa mexmet_1977@hotmail.com cevap yaza bılırmısınız tesekurler

kadrolu ogretmenler dahıl atanamaynalar sıze dıyorum ogretmen oldugunuza ınannıyor musunuz saol ulkem bana ıyı sahıp cıktın

yıldız hanım mı dıyım beyefendı mısın bılmem ama kesın olan şu avukatlık yapma

ey atanamayan öğretmenler artık vekıllik,usta öğreticilik ,çıraklık ,kalfalık ikinci el olan hiç bir seye yapamazsınız devlet buyuklerımız ne guzel bır gelecek planladı bıze saolsunlar

arkadaslar dusunmekten saglıgımı kaybettım ben unıversıte mezunuyum artık onemi de yok ama sızın gozunuz aydın bır kısıden kurtulnuz hastaneye gıdemıyorum sıgortam yok bagıra bagıra olcez olsun erkanın canı saolsun varolsun

grafikçiler açık yok heveslenmeyin ben yıllardır bekliyorum

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu