2010Yeni üniversiteye giriş sisteminde YGS ( Yüksek öğretime Geçiş Sınavı )ve LYS ( Lisas Yerleştirme Sınavı ) yapılacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) önceki günlerde üniversiteye girişte 10 yıldır yüz binlerce öğrenciyi mağdur eden ‘farklı katsayı sistemi’ni kaldırdı. Meslek liselilerin önünü tıkayan uygulamanın kaldırılması öğrencilerin yüreğine su serpti.
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, yeni üniversiteye giriş sisteminin ayrıntılarını dün bir basın toplantısı düzenleyerek anlattı. Meslek liselilerin, alanı dışında tercih yaptıklarında ortaöğretim başarı puanları 0,3 katsayı ile çarpıldığından ÖSS’de puan kaybına uğradıklarını hatırlatan Yarımağan, “Yeni sistemde tüm öğrencilere aynı katsayı (0,15) uygulanacak. Öğrenci, hangi fakülteyi seçerse seçsin puanı düşmeyecek.” dedi. Yarımağan, 2010 yılında yapılacak üniversiteye giriş sınavlarında soruların zorluğunun bu yılki ÖSS’den farklı olmayacağını söyledi. “Sadece daha fazla soru soracağız, daha zor soru değil.” diyerek, çok soruyla amaçlarının ‘şans faktörünü azaltıp öğrencinin bilgisini daha detaylı ölçmek’ olduğunu ifade etti. Yeni sistemde 17 ayrı puan türü olacağını anlatan Yarımağan, birinci basamak sınavında 9. sınıf ve öncesine ait konulardan, ikinci basamakta ise lise müfredatının tamamına yönelik konulardan sorular yönelteceklerini kaydetti. “Katsayı kaldırıldı diye sosyalden mezun öğrenciler, tıp veya mühendisliğe kat kat fazla gidecek diye bir şey yok.” şeklinde konuşan ÖSYM Başkanı, yeni sistemin öğrencileri dershaneye yönlendireceği eleştirilerine de katılmadı: “Adayların bilgiyi nereden öğrendiğine bakmıyoruz. Sistemi kurarken dershaneye gidiş önlensin diye düşünmeyiz.”

YGS NİSANIN İLK YARISINDA

Yarımağan’ın verdiği bilgiye göre iki basamaklı yeni sistemin birinci sınavı (Yükseköğretime Geçiş Sınavı, YGS) nisan ayının ilk yarısında gerçekleştirilecek. Yabancı dil dahil 5 dersin ayrı ayrı yapılacak sınavlarından oluşan ikinci basamak sınavı (Lisansa Yerleştirme Sınavları, LYS) ise haziran ayının ikinci yarısında düzenlenecek. Birinci basamak sınavı ikinciye yüzde 40 oranında etki edecek. YGS’de sorular ortak müfredata dayalı olacak ve 2009 ÖSS’deki ilk 4 test ile aynı niteliklere sahip olacak. Ancak ikinci basamak sınavında derslere göre farklı sorular, bunların cevaplanması için de öğrencilere farklı süreler verilecek. LYS’deki matematik testinde 50 matematik sorusu 75 dakikada, 30 geometri sorusu 45 dakikada çözülecek. 75 dakikanın sonunda matematik soru kitapçığı öğrencilerden toplanıp geometri kitapçığı dağıtılacak. ÖSYM Başkanı, sınav sırasında kitapçık değişiminin gerekçesini şöyle açıkladı: “3 testi de aynı anda verdiğimizde adaylar bildikleri teste ağırlık veriyor. O zaman diğer testlerdeki başarısını ölçemiyoruz.”

Yeni sistem çok puan türlü olacak. Şimdiye kadar sayısal, sözel ve eşit ağırlık şeklinde 3 puan türü kullanılırken, yeni sistemde 17 ayrı puan türü olacak. Bu puan türlerinin 6’sı birinci basamak sınavında, 11’i ise ikinci basamakta olacak. Yeni sistemde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı uygulaması değiştirilmezken, etkisi azaltıldı. Daha önce 80 puan olan etki, yeni sistemde 75 puana düştü. Sınavda alınacak toplam puanın 300’den 500’e çıkarılması nedeniyle de ortaöğretimin yerleştirmeye etkisi yüzde 16,6’dan yüzde 13’e düştü. Meslek liseli öğrencilerin alanlarıyla ilgili gidebilecekleri bölümlerde ise bir değişiklik yapılmadı.
zaman

Etiketler: , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu