Beslenme ve diyetetik Yüksekokulu

Programın Amacı
Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , ,

Endüstri ürünleri tasarımı Bölümü

Programın Amacı
Endüstri ürünleri tasarımı programı, endüstride üretilmesi düşünülen herhangi bir eşyanın biçiminin nasıl olması, nasıl bir maddeden ne gibi bir süreçle üretileceğinin kullanışlılık, estetik vb. yönler göz önüne alınarak belirlenmesi hususunda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Endüstri ürünleri tasarım programında matematik, tasarı geometri, fizik, endüstriyel desen gibi dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise, malzemeler, statik, dinamik, ekonomi, sanat tarihi, psikoloji vb. dersler okutulmaktadır.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , ,

Virüs Programları

Bilgisayar virüsleri tıpkı gerçek anlamdaki biyolojik virüsler gibi benzeri bir işleyişe sahip olan bilgisayar yazılımlarıdır. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüsler giriş yaptıkları sistemler içerisinde kullanıcının haberi olmaksızın disk üzerinde değişiklik yapabilir ve silme gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bilgisayar virüsleri de insanlardaki virüsler gibidir ve bulaşıcı olma özelliklerine sahiptir.

Çoğu zaman bir virüs yalnızca tek bir bilgisayara ulaştırılır ve ardından bu bilgisayar ile diğer bilgisayarlara ve hatta ağlara, web sitelerine yayılmasına neden olunur. Bilişim dünyası üzerinde şimdiye kadar yazılmış sayısız bilgisayar virüsü olduğu gibi her gün bu virüs örneklerine yenilerini eklenmekte ve virüslerden kullanıcıları uzak tutmak için çalışan anti virüs programları bu virüslere karşı kullanıcıları tetikte tutmaktadır.

Virüs Programları

Bilgisayarınıza giriş yapmış olan herhangi bir virüs dosyasını temizlemek veya bilgisayarınıza giriş yapacak olan virüslere karşı sizi uyarması için anti-virüs programları kullanabilirsiniz. Anti virüs yazılımlarının birçoğu lisans karşılığında satılmakta olmasına karşın ücretsiz olarak kullanabileceğiniz de yine birçok farklı virüs programının olduğunu unutmayın.

Virüs Temizleme

Nasıl ki biyolojik virüsler kendileri aralarında farklılık ve çeşitlilik gösteriyorsa aynı şekilde bilgisayar virüsleri de kendilerince farklılıklar ve çeşitliliklere sahiptir. Her virüs temizleme işlemi her tür virüsü silebilmeniz için yeterli değildir. Kimi zaman sadece anti-virüs programınızı çalıştırmanız bir virüsten bilgisayarınızı arındırmanız için yeterli olabilmekteyken kimi zaman da virüs hakkında araştırma yaparak bu virüsten nasıl kurtulabileceğiniz hakkında çözüm yoluna ulaşmanız gerekebilir.

Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/

 

Etiketler:

Ekonometri Bölümü

Programın Amacı
Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (sayısal ) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , ,

Elektrik mühendisliği Bölümü

Programın Amacı
Elektrik mühendisliği programının amacı, kuvvetli akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Bu programda matematik ve fizik, istatistik gibi bilim dalları ile ilgili derslerden başka, elektromanyetik alan teorisi, devre ve sistem analizi, enerji iletim hatları, elektrik enerji üretimi, elektriksel mekanik, güç elektriğinin endüstride uygulanması, elektrik tesislerinde güvenlik gibi dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , ,
null
Adana masaj salonu