Ağız Diş Sağlığı Bölümü

Programın amacı
Ağız Diş sağlığı programının amacı, ağız boşluğu ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi konusunda diş hekimine yardımcı sağlık elemanlarını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Ağız ve diş sağlığı programında başta biyoloji olmak üzere temel bilim dersleri, teknik resim, madde ve araç bilgisi, sabit ve hareketli protezler, ortodonti cihazları gibi teknik dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler
Ağız ve diş sağlığı programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu konuda başarılı, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bu programı bitirenlere “ Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanı verilir. Ağız ve diş sağlığı teknikeri diş hekimi tarafından düzenlenen ağız boşluğu, çene rahatsızlıklarının tedavisini yürütür, ölçüye göre diş protezleri yapar.

Çalışma Alanları
Ağız ve diş sağlığı teknikerleri kamu ve özel diş tedavi kliniklerinde çalışabilirler.
YEDİTEPE – MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL – SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Etiketler: ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

merhaba, arkadaşlar ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sektreterlik öğrencisiyim. rehber öğretmenimiz bu bölümü seçeceğimizi söyledi ve iş olanağı çok ii dedi ama sizin dedikleriniz çok farklı ben sağlık bölümünü okumak istiyorum bizim bölümden de sadece bu var napcam bilmiorum yeditepe olmazsa kayseri falan yazsam olur mu lütfen cvp yazarmısınz yaaaaaaaaaaaaaaaa çok kafam karıştı.

arkadasım tam olarak ne sordugunu anlamadım.ama evet şuan agız diş saglıgı nın önu çok açık çunku çok mezun yok.toplasan 200 yoktur.bu yuzden önumuzdekı 5 sene önu açık bi meslek.
yorucu evet ama iş imkanı çok yuksek ve şuan devlettede alım var.
kayseride varmı bılmıyorum ama ıstanbul samsun ve adana da var bu bölum
saygılarımla

samsunda bu bölm olduğuna emnmisiniz

bide samsunda hangi üniversitede olduğunu yazabilirmisiniz

BU BÖLÜMÜ YAZMAYIN HATTA 4 YILlK OLMAYAN HİÇ BİR BÖLÜMÜ YAZMAYIN !!!!!!!!!!!!!!!!! GEREKİRSE TEKRAR GİRİN SINAVA..

yeditepe mezunu arkadaş tam olarak ne yapıyosun hastahanede. memnunmusun yani işinden bende y.tepedeyim sonrasında ne yapcam hiç bilmiyorum biraz bilgi verir misin çalışma ortamın hakkında.teşekkür ederim

yeditepe mezunu arkadaş kaç puanla nereye atandın. memnunmusun tam olarak ne yapıyosun ölçü falan yapıyomusun.yani kısaca anlatırsan çok sevinirim…

istanbul üni okuyan arkadaşlar biraz bilgi verirmisiniz.dersler uygulamalar hakkında hangi günler kaçta dersler var…

merhaba, arkadaslar.
görevım bi nevi diş hemşireliği.yorucu bi meslek.çok tempo gerektırıyor.hekıme alaetlerı üniti hazırlıyrum.yapılan tedavılerı bılgısayara kaydedıyorum.aletlerı ben yıkıyor paketleyıp sterılızasyona gönderıyorum.puanım yuksektı benım.yanı 89 la gırdım,ama benımle bırlıkte atanan ve puanı 50 olan arkadaslar var. kpss ıle atandık evet
bölum samsunda var.ordan gelen arkadasım var.şuan kadro aldı. üniversıte 19 mayıs üniv.samsundakı yanı
yorucu bi iş .ama kesınlıkle açıkta kalınmaz,alım olacak yıne.çok ıhtıyac var ……şuan noral hemşireler çalışıyor yerımızde ,ama olmuyor,onların bu konuda bılgısıyok.amaç şuan bızlerı alıp hemsırelerıde hastanelere çekmek .zaten bızı alınca 10 hemsıre gerı alındı,hastane ve saglık ocaklarına.
bılgınıze arkadaslar.
bı yandan pişmanım,başka bişey okusaydım dıye,ama iş olanagı yuzundende memnunum.okadar açıkta kalan var,şukur bızım işimzi oldu

bu bölümü bitiren arkadaşlarımız aldığı maliyeti hakkında bilgi verebilirmi

ilayda böyle boş sözlerle kimseyi kandıramazsın çok iyi bi bölüm nerden uyduruyorsun bunları sen ve her sene kpss de alımı var sen yan gelip yatmaya alıştıgından böyle konuşuyorsun

ads mezunu olarak bu sene üniyi bitiriyorum diş hekim yardımcılığı diolar bölüme eğer maaşı iyiyse sorun yok bence güzel bir meslek her meslein zorluğu var tabi.ünit temizliği aletler ve hekim hastayla iletişim önmli bence tek sorun sabah 8.30 akşam 5.20 ayakta durmak

ha bide antep ünv.zor adana daha kolay mezun olmak tercihlerde adanyı yapın pişman olmzsnz:)

arkadaşlar ben lise mezunuyum.mezun olur olmaz diş hastanesinde yardımcı eleman olarak çalışmaya başladım.ne kadrom var,ne maaşım iyi.taşören eleman olarak 4 yıldır burda herşeyi öğrendim.bu yıl hastaneye ağız diş sağlığı bölümünden mezun kadrolu elemanlar atandı.ben 4 yıldır boşuna çalışıp durmuşum.2 yıl bunun üniversitesini okumuş olsam şimdi en azından kadrom olacaktı.şimdi yaşım 23.bu yılki sınav başvurularını kaçırdım ama önümüzdeki sene mutlaka sınavına girip bu bölümü okuyacam.çünkü ilerde bizim gibi ağız diş sağlığı merkezlerinde çalışan taşören elemanları ve hemşireleri ortadan kaldırıp diplomalı diş hekimi yardımcıları alınır.samsuna gitmek istiyorum.

ben adana ç.ü. ağız ve diş sağlığı bölümünde okumaktayım birinci sınıfım.şuanda bölümümden memnunum.tıbbi sekreterlikten geçtim bu bölüme iyiki de geçmişim.çünkü atamaları çok iyi arkadaşlar.bildiğim kadarıyla en düşük 48 ile atamış devlet.çünkü sayımız az ihtiyaç çok.ücreti de asgari ücretin 3 katı olarak biliyorum.birinci sınıf hep ders oluyor.bu dersler ortodonti,çene cerrahisi,oral radyoloji,protez,alet kullanımı ve bakımı vs. tabi temel dersleride görüyoruz anatomi,ilk yardım,mikrobiyoloji,bilgisayar gibi.ikinci sınıf ta biz haftanın dört günü klinikte staj yapacağız ve diğer üç gün tatil olacak(cuma,cumartesi,pazar).

Slm. Ben Ticaret Meslek Lisesinde, Büro Yönetimi Ve Sekereterlik Bölümü okuyorum. Ağız ve Diş sağlığı Bölümü bizde sınavsız geçiş olarak gözüküyor. Geçmiş yıldan Büro Yönetimi ve Sekreterlikten, Ağız ve Diş sağlığı Bölümüne sınavsız geçen varmı?????????????????????????????

ya arkasddaşlar bu bölüm güzel mi kötü mü nasl bişey oldgunu tecrübeli kişler konşsun ya ltfen snuçta hayatımızı blrlicek bu bölüm ltfen blgli kişler yapsn yorum emeklermz boşuna çıkmasn… bide bu bölümn maaşı ne kadar cvp alrsam çok sevnicem şimdiden tşkler….

Arkadaşlar ben sizi bilgilendireyim.Bu bölüm 1997 de Türkiye de ilk ve tek olarak İstanbul Üniversitesinde açıldı.Biz mezun olduktan sonra yeditepeyede açtıklarını ögrendik.şimdi Türkiyede kaç tane var deseniz bilemem.bizim zamanımzda ne öğretileceğini tam oturtamadıklarından bize yani ilk mezunlara fazla bilgi yüklendi.Bizler ilk olduğumuzdan hocalarımız genelde doç veya prof.tu.Bizler ağız içnde hekimle birlikte çalışır,gerektiğinde ölçü alır,geçici diş yapımı yapar,röntgen çeker,banyosunu yapar,sterizasyon özellikle mikrobiyoloji dersi üzerinde çok düşülür,ilk yardım dersleri alır klinikte bir durum oldugunda. müdahale için enjeksiyon yapmasını,kan almasını ,tansiyon almasını bilir.İlaçlar hakkında da aldığı farmakoloji dersi ile bilgileri olur.Biz anatomi derslerinde gerçek kafatasları üzerinde çene yapısını ögrenik.Bütün aletleri ve işlevlerini bilir.ameliyatlarda örneğin çene kırığı ameliyatları gibi ağız içinde hekimle birlikte çalışır.diş hasta kayıt programlarını kullanır.hekim meşgulse hastaya ağız bakımı sağlığı ile ilgili bilgiler verir.gelelim iş bulma konusuna.ilk zamanlar biz iş ararken önce bölümümüzden bahsedip iş bulmaya çalışırdık.bize mezun olmadan önce boşta kalmazsınız iş imkanı çok diye çoook nasihatlar yapmışlardı.özel sektörde gençkken arar çalışırsınız ama c.tesi günleri bile akşama kadar çalışmanızı isterler.ayaklarınıza alışana kadar ayakta durmaktan kramplar girer.sonra bir neden oldu işten çıktınız ,evlendiniz çıktınız,taşındınız çıktınız v.s. tekrar çalışmak istediğinizde 25 yaş altı 30 yaş altı isterler.üstüyseniz sıkıntı olur.bu arada bazı hekimlerde önceden çalıştırdıkları lise mezunu bişey bilmeyenler gibi bizi sandıklarından onlarda çöp dökmenizi veya yer silmenizi (özellikle muaynehanelerde),sekreterlik yapmanızı,faturalarınızı yatırmanızı gibi ayak işlerinde kullanmak isteyebilirler.çogunlukla oluyor.aklıma gelenlerden bazıları bunlar.Bütün bunların sonunda ilk mezunların ne yaptığını merak ederseniz.İlk olarak bu bölüme şuan tam hatırlamıyorum öss de 20-25 kişi almışlardı.derslere başladıktan 1 ay sonrasında bölümü bırakıp begenmeyip devam etmeyenler oldu 15 veya 18 kişi kaldık.onlar içinden 5 tanesi ortalama bu zamana kadar işini devam ettiriyor.gerikalan 3 kişi içinden veterinerlik,ögretmenlik vb gibi 4 yıllık tekrar kazanıp okuyan oldu.geri kalanlar ise begenmedikleri için işi yapmıyorlar.bu arada KPSS İLK KEZ 12 YIL SONRA BİZİM BÖLÜME BU YIL KADRO AÇTI.hemşirelere doktor yardımcısı denmiyor bir ünvanı var,ama kpss formunda diş klinik yardımcısı denmiş çok komik ünvan dental asistandır yani diş asistanıdır. yurt dışından örnek alınıp yürürlüğe girmiş bir bölüm için biraz araştırıp ünvan yazılır.bize klinik yardımcısı- onlara hemşire.diyecek bişey yok..Maaş devlette olmadıkça 1000 i görebilirsen ne mutlu ,çok lüx semtte falan olman lazım.neyse benden bu kadar.ben gerçekçi yaklaştım.işin içine girdikçe ögrenince hak verirsiniz.

bende bu bölüm mezunuyum ilk atamalarda da atandm. birkaç sorunum var ama onun dışında çok rahatım.maaşımdan memnunum bi sorun var o sorun hallolmazsa huzurum kalmıycak. devler görev tanımlaması getirio.umarım kreşuar temizliği gbi saçma bişi hakkında da bilgi verir. okulda bile yaptırmadılar burda yaptırmaya çalııolar.aletleri biz yıkamıyoruz sterilizasyoncular yıkıyor. maaş şehirlere göre değişiyo. 2200 alan arkadaşlarım var bende 1800 alıyorum.sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Bbiz yeditepe üniversitesinde okuyan 8 arkadaş geldiğimize geleceğimize pişman olduk herşez sağlıkta işşiz kalmayız ümidiyle sağlık olsun die girdik cidden sağlık oldu aldığımız dersler sağlıkla hiç bi ilgisi yok edebiyat tarih güzel sanatlar onlarda zorunlu olduğu için yani…Haftada 5 gün 8:30-16:50 zorunlu okulda kalıosun kafana göre çıkamııosun yok neymiş izin alcakmışında oooo…..oda izin vermiyolar..Çalışanmıyız öğrencimiz belli deil…sınıf belli deil hoca yokkkkk…..ZZorunlu okuduğun kadar çalışalıcakkk…Hazırlık kayıştağında okunmayacak…inşaALLAH ingilizce görürsünüz hoca gelirse…Ayrıca özelde size para vermiyolar…Meslek yüksek okulunda okuyan bütün öğrenciler memnun deil..Hepsi kurtulmak istiyo..Hemşirelere verdikleri miktar en fazla 800
YEDİTEPEYİİİİ YAZMAYIn ddiğer ünivleri bilmem…Allah yardımcınız olsun bu bölümü yazmayın bana dua edersiniz=)RESMENN AMELELİKKK cidden YEDİTEPE hakkında yazılanların ghepsi doğruuuu…Doktorlardan biri hatta bizim öğrencilerden birine presel atmış…HAValı tiplerin birleştiği nokta YEDİTEPE…BURSLU OLDUĞUNUZU İNANILMAZ HİSSETTİRİYOLAR….Bölüm normalde 20 kişi alıo ama biz 8 mal sazan gibi atladık…Klavuzdaki puanın 50 puan altını alıyolar…Ayrıca Dolapları ikişer kişi kullanıyoruz..

Merhabalar, ben lise son sınıf öğrencisiyim büro yönetimi ve sekreterlik bölümünü okuyorum bizim 2 yıllık geçiş hakkımız var bu geçiş hakkı ile bu bölümü seçebilirmiyim ?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

bn suan büro yönetimi ve sekreterlik son sınıftaym bu bölümü sınavsz geçme hakkım var sizce seçmelimiyim?

kaç puanla atandınız?

arkadaşlar yorumlardan okuypta anldğm istnbul ğnv.okuynlar gyt memnun bn bu sene t.sekretrlikten mezn olcğm ve bi kç arkdşmla istnbl ünv.ağz ve diş sğlığına geçiş kullnmk istiyoruz bölüm hakknda net bi bilgi verebilrmisnz mesleğin iş bulma olanakları nelerdir

bu bölüme girmek içn sağlık meslek lisesi mezunumu olmak gerekiyor ??

ben bu sene mezun oldum. meslek lisesi çıkışlıyım tıbbi sekterlikten ağız ve diş sağlığıne geçiş hakkı mı kullanmak istiyorum.ama bu yorumları okuyunca kafam karıştı.lütfen texadsil bana bu bölüm hakkında bilgi verir misiniz? kpss den ataması nasıl?

ben universite okumadım ama diş teknişyeniyim..diş labaatuvarında çalışıyorum ve meslegımı cok seviyorum butun herkezede tavsıye ederım..ama el becerınız varsa ve ben yapabılırım dıyosanız eger balamanızı tavsıye ederım 50 kısınılık bır ısyerınde erkeklerın ıcınde tek bayan olarak çalıştım ve gercektende hayatımın meslegı bu dıyebılıyorum eger kı el becerınız duzgunse yaptıgınız ıse gore para alırsınız ayrıca ozel hasta bulursanız daha çok paraya sahıp olabılırsınız..yeterkı kendınızı gelıstırebılırısnız ama ben bunu okulda yapabılcegınıze ınanmıyorum..cunku okuldakıler hıc bı halt bılmıyorlar o yuzden tatıl zamnlarınızda staj yapar gıbı bır diş protez labaratuvarına gıdersenız eger evt sız olursunuz ama yok ben hıc bısey yapamdan bole durcam dıyosanız bosuna tercıh verıp baskalarının ıstedıgı bolumlere gırmeyınız..tercıh vereceklerede soyleyebılecegım ılk once bır labaratuvara gıdıp iş hakkında bılgı sahıbı olmalarıdır…

ya ben düz lise mezunuyum . 2 yıllık agız ve diş sağlıgı bölümünü okumak istiyorum sağlık meslek lisesi ögrencisi olmadıgım için de korkuyorum açıkçası olamam diye lütfen bi fikri olan yazsın

bu bölümü okuyan laboratuvarda çalışmıyor asistanlık yapıyor doktorlara boşuna heveslenmeyin. laboratuvarda çalışmak istiyorsanız eğer diş protez bölümü okumalısınız…

mrb arkadaşlar ben kayserideki agız diş saglıgı bölümünden mezun oldum bu sene atamaları var devlet kadro açtı 40 puanla bile atanan var şu an biz kpss yi beklioruz okul döneminde dogru sürekli kullanılıosunuz çok yoruyolar önüne gelen bişi sölüo ama 2 yıl sonuçtadayanmanız lazım birinci sınıfta1.dönem sadece okulda oluosunuz 2.dnem ise okul ve staj oluyo yarım gün 2. sınıfta hep staj oluyogitmek isteyen arkadaşlara ögrencilik dönemi zor ama sonrasını düşündümüz zaman tavsiye ederim arkadaşlarda bahsetmiş 1.500.ile 1.700 arası degişio atanncada maaşlar atanamasanız bile dışarda diş hekimleri yanına bizim gibi insanları alıyo ben tavsiye ederim.nerden geldim bu bölüme niye yazdım dediğim günlerde oldu ama bunlar gelip geçio mezun olupta herseyi bilio olunca insan her konuda güvenio kendine.ama tercih sizin tabi.kendiniz için dogru olanı siz daha iyi bilirsiniz

mrb arkadaşlar bnde yeditepe mezunuyum yukarda yazılan yorumların hepsini okudum bölümü okurkan diğer üniversitelerde zorluk çekilmemiş olabilir ama mezun olunca hepimiz aynı durumdayız evet iş bulma imkanı çok fazla kapış kapış olduğumuz doğru sonuçta ne iş yaptığımız önemli çok deneyimli arkadaşlar hekimin eli ayağı olur ve bi hekim için gerçekten öenmlidir iyi bi semtte bir muayenehanede belki detertraj bile yapabilirsiniz ama üst sınır bu aletlerin hijyeninden ve nerdeyse elinize yapışacak suctiondan sorumlusunuzdur 10 sene sonra alacağınız maaş yapacağınız iş gene aynıdır bi muhasebeci olsanız en azaından terfi edersiniz yedipede bi dönem 5. sınıf diş hekimi öğrencilerinin asistanlığını yaptık bunlar hekim olcak ben ne olcam die kendime yedirememiştim. azıcık aşım kaygısız başım dienler tercih edebilir tabiki. ama kariyer isteyenlere kesinlikle önermiorum. okulu bitirince 1 sene çalıştım sonra sınava girdim şimdi fizik mühendisliği okuyorum yol yakınken vazgeçin derim….

merve arkadaş bu bölüm diş teknisyenliğinden farklı.Bizler klinik ortamda gerektiği zamanlarda yapabilelim diye ölçü almak,alçı dökmek,kaide,baz plak,kaşık,mum duvar,geçici diş yapımı bunları ögreniyoruz.Ancak bu demek değilki bu bölüm teknisyenlikle aynı.Ayrıca bu bölümü okuyup eğitimin alan kişininde öyle bir laboratuvara gidip çıraklık yapmasına gerek yok.Zaten bu işleri yapabilecek el yeteneğine sahip mezun oluyorlar.
Örneğin bu bölümden mezun olan bir kişi röntgen çekmesini ve banyosunu bilir.şuan ki memur atamalarda ağız diş sağlığı merkezlerine sırf bunu yapabilsin diye röntgen teknisyeni alıyorlar.
Yani bölümde okuyan hem sterizasyonda uzman,hem ilk yardım bilgisiyle hemşire,Hasta kayıt program bilgisiyle Tıbbi sekreter,Ağız içinde hekimle dört el çalıştıkları için asistan,Röntgen bilgisiyle Radyoloji teknisyeni,Diş protez bilgisiyle diş teknisyeni,diş hastalıkları konusunda ki bilgileriylede hasta danışmanlığı yapabilen kompleks bilgilere sahip kalifiye personellerdir.
Sıkıntımız bölüm mezunlarının hala ne iş yaptığını bilmeyenler var.Bu bazı diş hekimleri içinde geçerli.
Bu arada yakın zaman mezunlarını şanslı görüyorum çünkü artık devlet alım yapıyor tabi atanabilrseniz.
Yeditepeli arkadaşlar üniversite özel üniversite değilmi ya.Nasıl bu kadar sıkıyorlar sizi anlamadım,presel olayına inanamadım hatta..Allah kolaylık versin.

arkadaşlar bu bölümde hazırlık var mı yoksa 2 yıl mı okuayacazz

arkadaşlar biri çıksın bizi kesin ve net bi şekilde aydınlatsın lütfen… Bende ticaret mezunu oluyorum bu sene . Büro yönetimi ve ticari asistanlıktan bu bölüme geçişim olduğunu biliyorumm… okuyanlar ve meslek sahibi olanlar bu bölüm nasıl ne durumda biz ne yapıcaz???

merhaba arkadaşlar ben bu bölümü okudum yeditepe üniversitesinde ama çok pişmanım kpss den bi umut bekliyorum yada mucize çünkü eğer büyük şehirler değilse memleketiniz yada şöyle söyleyeyim büyük şehirler hariç çalışma imkanınız çok sınırlı… diş hekimleri 4 el kuralını bilmiyorlar tek başlarına çalışıyorlar buda demek oluyo ki bize ihtiyaç duymuyorlar. tek umut kpss ye kalıyor düşünün artık gerisini aklı olan tercih etmesin benden size tek tavsiyem…

Arkadaşlar ben bu bölümü tercih etmek istiyorum iş imkanı nasıl ?

Arkadaşlar bende şuan Ağız ve Diş Sağlığı 2.sınıftayım ve kpss ye gireceğim ortalama kaç puan alırsam atanırım bilgisi olan varmı varsa eğer lütven cevap verebilir mi

merhaba;
arkadaşlar bende ticaret meslek lisesin de okuyorum büro yönetimi ve yönetici sekreterliği bizim bölüm de ağız ve diş saglıgı var. sınavsız geçiş sizce bu bölümü seçersem nekadar sansım var kazana bilmem içi yardımcı olursanız cok sevinirim yardımlarınız içi şimdiden cok tesekkür ederim

Nurcum bende ticaret lisesi ögrenciyim bürö yönetimindeyim agız ve diş saglıgı bölümünü çok istiyorum eger saglık alanında çalışmayı sewiyosan git derim zaten bizi sınavsız alıyolar ben saglık alanını sevdiğim için bu bölümü sececgim ama sen genede diploma notunu yüksek tut..

Özel sektörde maaş asgari alıyorsun ama atanması zor att okuyun daha iyi

arkadaşlar sınavsız geçicem ama bu bölüm hala var mı ?

merhaba arkadaşlar ben bubölümü okumak istiyorum ama iş bulma imkanı nasıl bilmiyorum bide kapss den kaç puanla atanıyorlar yardımcı olurmusunuz

Sağlık lisesinden anestezi mezunuyum anesteziden yerleşemedim ek tercihlerde boşta kalmamak için ağız ve diş sağlığı yazmayı düşünüyorum nasıl bir bölüm yardımcı olabilirmisiniz ?

mrb arladaslar daha busene yeni uniye gidecm ve bölümüm büro yönetimi ve asıstanlıgı ama burdan agız ve diş sağlıgı bölümüne gecmek istiyorum sizce gecme hakkım varmı ve nasıl ögrenmek istiyorum bu konuyla ilgili bilgilerniz varsa rica ediyorum 🙁

sadece lisede büro yönetiminden mezun olanlarmi gecis yapabiliyor universitede büro yönetimini okutupta yatay gecis yapabiliyormuyuz

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu