Anadolu Kız Teknik Liseleri

EĞİTİMİN AMACI VE ŞEKLİ

Sanayinin ve iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücü ve topluma, aile hayatına bilgili (ev ekonomisi-çocuk gelişimi-dikiş vb.) insanlar yetiştiren bir eğitim kurumudur. Eğitim tam gün verilmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ

Eğitim süresi 5 yıldır.

GİRİŞ KOŞULLARI

İlköğretim okulu mezunu, öğrenimine ara vermemiş öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı’nı kazanmaları gerekmektedir.

EĞİTİM KURUMUNDA BULUNAN BÖLÜMLER

Hazır Giyim, Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Dokuma, Tekstil Kalite Kontrol ile Tekstil bölümleri bulunmaktadır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Genel kültür derslerinin yanı sıra eğitimini gördükleri bölüme göre meslek dersleri de okutulmaktadır. Anadolu teknik liselerinde bazı derslerin eğitimi yabancı dille (İngilizce) yapılmaktadır.

STAJ DURUMU

Öğrenciler, 2. yıldan itibaren pratik eğitimleri için işyeri ve işletmelere gitmektedirler. Bu uygulama haftanın iki günü okulda, diğer üç günü ise işletmelerde beceri eğitimi olarak gerçekleştirilmektedir.

MEZUNİYET SONRASI İŞ İMKANLARI

Mezunlar kamu kurum ve kuruluşları ile özel işletmelerde teknisyen unvanı ile görev alabilirler. Kamu kurumlarında göreve başlamak için Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girip başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca bu eğitim kurumlarından mezun olanlara 3308 Sayılı Kanuna göre doğrudan işyeri açma belgesi verilir.

MEZUNİYET SONRASI GİDEBİLECEKLERİ ÜST EĞİTİM KURUMLARI

Anadolu kız teknik lisesi mezunları üniversiteye girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavına katılma hakkına sahip oldukları gibi öğrenci seçme sınavında alanlarının devamı niteliğinde olan yüksek öğretim kurumlarını tercih etmeleri durumunda kendilerine ek puan verilmektedir.

Ayrıca, mezun oldukları alan/kol/bölümün devamı niteliğinde veya en yakın programlarını uygulandığı meslek yüksekokullarına sınavsız olarak devam edebilirler ve ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavını (DGS) kazanmaları durumunda da alanlarındaki lisans programlarına devam edebilirler.

Anadolu kız teknik liselerinin Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Dokuma, Tekstil Kalite Kontrol ile Tekstil bölümlerinden mezun olanlar;

– Halı ve Kilim,

– Halıcılık,

– Tekstil ön lisans programlarına,

Ayrıca Hazır Giyim bölümünden mezun olanlar ise;

– Deri Konfeksiyon,

– Kostüm Tasarımı,

– Tekstil

Ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.

Etiketler:
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu