Arkeoloji Bölümü

Programın Amacı

Arkeoloji programının amacı, insanın var oluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Klasik Arkeoloji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda klasik arkeoloji, paleolitik yerleşim biçimleri, Mezopotamya ve Önasya arkeolojisi, Arkaik Devir mimarlığı, kazı teknikleri, resim-fresk-mozaik gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler
Arkeoloji programında okumak isteyen bir kimsenin geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücü yüksek olması beklenir. Arkeoloji alanında başarılı olmak için hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmek gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Arkeoloji programını bitirenler “Arkeolog” unvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar “Teknik Eleman” sınıfından sayılmaktadır.
Arkeologlar tarih öncesi ve eski çağ tarih dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar.

Çalışma Alanları
Arkeoloji mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir. ayrıca, MTA’da turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

slm ben turizm meslek lisesni bitirdim 2yıllk arkeoloji bölümüne okumayı çok istyorum ama malesef sadece okulumuz turizm ve otelcilk işletme bölümüne puan verio direk geçiş yada fakültelerde ama nekadr almam lazımki bnm 2yıllk arkeolji geçebileyim yada çokmu zor??? cevaplarınızı bekliorum arkadşlar

çok zor canım keske gecebilsen

merhaba ben ticaret meslek lisesinde mezun oldum ve kocaeli üniversitesinde 2 yıl dış ticaret bölümnü bitirdim ve bu yıl mezun oldum asıl hayalim arkeoloji okumaktı fakat tic.lisesi mezunu olduğum için malesef olmadı bu sene sınava girsem almam gereken puan ne bilmiyorum bi bilgi verebilir misiniz acaba

Ya Birader ben diyorum sana iş olanakları nedir diye sen diyorsun bana tanıtımı bitirince ne bok oluyorsun onu soruyoruz sana !

Ya Birader ben diyorum sana iş olanakları nedir diye sen diyorsun bana tanıtımı bitirince ne bok oluyorsun onu soruyoruz sana ! anladınız mı lan

bi bok olamıyosun amk nabıcan ya gidip dağı taşı kazıcan kemik cıkarıcan yada bi bok olmucan 😀 bosuna okumayn

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu