Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir.

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır.

Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Söz konusu işlemlerle ilgili, bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır.
İş olanakları
Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen katı doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriketleme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır.

ÇALIŞMA ALANLARI

Metalurjik Zenginleştirme (Cr, Cu, Pb, Zn vb.)

Altın, Platin ve Değerli Metaller Üretimine Yönelik Zenginleştirme

Demir-çelik

Cam, Seramik

Çimento Endüstrisi

Gübre, Yem Sanayi

Deterjan, Boya Sanayi

İnşaat agrega malzemeleri

Dolgu, Boya ve Sert Plastik Endüstrisi

Termik Enerji Santralları Kırma ve Öğütme Sistemleri

Temiz Katı Yakıt Üretimi (Kömür Hazırlama Tesisleri)

Nükleer Hammadde Üretimi ve Teknolojisi (U, Th)

Artık Değerlendirme

Toprak Islah Çalışmaları
İSTANBUL TEKNİK ÜN. MADEN FAK. CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLİĞİ SAY-2 İSTANBUL

Etiketler: , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu