Coğrafya Öğretmenliği Bölümü

Programın Amacı
Coğrafya öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında coğrafya konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Coğrafya öğretmenliği programında klimatoloji, jeomorfoloji, genel ekonomik coğrafya, bitki coğrafyası, beşeri coğrafya, toprak coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası, gibi alan dersleri okutulur.
Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme- değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.


Gereken Nitelikler
Coğrafya öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal bilimler alanlarında başarılı, tarih ve jeolojiye ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.
Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da coğrafya öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Coğrafya öğretmenliği programını bitirenlere “Coğrafya Öğretmeni” unvanı verilir.
Coğrafya öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları
Coğrafya öğretmenleri resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

MARMARA ÜN. ATATÜRK EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ SÖZ-2
DOKUZ EYLÜL ÜN. BUCA EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ SÖZ-2
GAZİ ÜN. GAZİ EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ SÖZ-2
SELÇUK ÜN. EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ SÖZ-2
DİCLE ÜN. ZİYA GÖKALP EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ SÖZ-2
ATATÜRK ÜN. KAZIM KARABEKİR EĞİTİM FAK. COĞRAFYA ÖĞRETMENLĞİ SÖZ-2

Etiketler: , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu