Grafik Bölümü

Programın Amacı Grafik programının amacı, grafik baskı ve resim gibi grafik iletişimi alanında çalışacak yaratıcı insan gücünü yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Grafik programında, genel kültür derslerinin yanında temel sanat eğitimi,sanat tarihi, çağdaş sanat, tasarım psikolojisi fotoğraf, yazı, teknik resim, estetik, , sanat sosyolojisi, tasarım teori ve yöntemleri, grafik-tasarım uygulama, tanıtma grafiği gibi kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.
Gereken Nitelikler
Grafik programında okumak isteyenlerin duygu ve düşüncelerini çizgilerle ifade edebilme, renk ve şekilleri ayrıntıları ile algılayabilme yeteneğine sahip, yaratıcı, detaylara önem veren kişiler olmaları gerekir.
Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bu programları bitirenlere “Meslek Elemanı” unvanı verilir. Mezunlar “Grafik Sanatçısı” unvanı ile görev yapmaktadırlar.
Çalışma Alanları
Grafik programını bitirenler, baskı resim bölümlerinde, reklam şirketlerinde, matbaa gazete ve basımcılıkta,müzelerde ve resmi ve özel televizyon kurumlarında grafik çalışabilecekleri gibi mezunlar kendi iş yerlerini de açabilirler.

Teknik beceri yanında sanatsal yaratıcılığa, grafik tasarımın görsel diline yönelik bir eğitim veren grafik programının misyonu, öğrencilere temel sanat kültürü ve tasarım formasyonu kazandırmak, araştırma ve yorum yapma yeteneklerini geliştirmek, sanatsal yaratıcılığı desteklerken grafik tasarımda kullanılan teknolojik imkanları da tanıtmaktır.
Grafik Programı, evrensel ölçütlere uygun tasarım bilgisi, yaratıcılık, araştırma ve çözüm üretme becerisine sahip, gelişime açık, kültürel birikimi ve iletişim becerisi yüksek, bilgisayar olanaklarını kullanabilen ve toplum yararına çalışan grafikler yetiştirmeyi hedeflemektedir.
Bu hedef doğrultusunda çok yönlü bir eğitim programına sahip teorik bilgi yanında stüdyo ve laboratuar uygulamalarıyla da öğrencilere ulaşmak ve sanatla teknolojiyi buluşturan bir bakış açısını kazandırılmak istenmektedir.
Bölüm mezunlarının başlıca çalışma alanları her türlü görsel iletişim medyasının grafik tasarım ve uygulamaları; web tasarımı ve multimedya uygulamaları, reklamcılık, fotoğrafçılık olarak sayılabilir. Grafikerler, görsel iletişime yönelik olarak gazete ve dergilerde, reklam ajanslarında, fotoğraf stüdyolarında, matbaalarda, yayınevlerinde çalışan, uygulama becerisi yüksek, yaratıcı ekip içinde de yer alabilen elemanlar oldukları gibi, serbest çalışma imkanına da sahiptirler.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu