Güzel Konuşma teknikleri

1. Dinleyiniz. Doğru ve güzel konuşmanın ilk şartı dinlemesini bilmektir. Siz dinlemesini bilirseniz, bu alışkanlığın sirayeti yoluyla herkes dinlemesini bilir ve siz de dinlenen bir konuşma yapabilirsiniz. Dinlenmeyen, gürültülü, ilgisiz bir yerde güzel konuşma da yapılamaz, orada konuşmanın da tadı olmaz.

2. Doğru ve güzel konuşmanın ikinci şartı, onun sağlam ve sistemli bir fikre dayanmasıdır. Konuşarak düşünme yerine, düşünerek konuşma esas olmalıdır. Boş konuşulmamalıdır.

3. Konuşmanın hazırlıklı bir sunuş konuşması olması durumunda hazırlığın usulüne göre yapılması ve konuşmanın planlanması şarttır.

4. Konuşma ne bıktıracak kadar ağır, ne de makineli tüfek gibi süratli olmalıdır.

5. Konuşma ile nefes alıp verme ahenkli olmalı, nefessiz ve nefes nefese konuşulmamalı, nefeslenme sesi hissedilmemelidir.

6. İnsanın kişiliğini yansıtan sesin konuşmada önemli bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Zira ses dalgınlık, korkaklık, aptallık, mahcupluk, kibirlilik, tatsızlık, bünyece zayıflık vb. birçok özellikleri ortaya koyar. Kaba, pürüzlü, sert, haşin, hım hım, genizden gelen, ince sesler dinleyenler üzerinde iyi bir etki bırakmaz.

7. Konuşmada ses tonu sözün, fikrin ve duygunun mahiyetine uygun bir tarzda ayarlanmalıdır. Sesin duyguları yansıtmaya, heyecanları duyurmaya, her anlamı ifadeye elverişli olması ve yerine göre tonunu değiştirmesi de konuşanın başarısı için önemli bir etkendir.

8. Konuşmada mümkün olduğu kadar zengin bir kelime kadrosu kullanılmalı, sınırlı bir dilden, tekrarlanan belli kelimelerden kaçınmalıdır.

9. Konuşmada kelimeleri doğru söylemeye özen gösterilmelidir. Telaffuzun şive ve ağız özellikleri taşımamasına çalışılmalı, edebi dil, kültür dili ile konuşmaya gayret edilmelidir.

10. Konuşma veciz denecek şekilde ölçülü olmalı, mana ve fikir ile söz arasında seçkin bir uyum olmalı, söz fikri tam ihata ve ifade etmeli, fikir sözü tam doldurmalı, ondan taşmamalıdır. Söz konuya ve mekâna, duruma uygun düşmelidir.

11. Konuşmada söz açık ve seçik olmalı, anlaşılır ve tatminkâr bir vasıf taşımalıdır.

12. Konuşmada cümleler düzgün olmalı, cümle yanlışı yapılmamalı, uzun cümlelere tam hakimiyet yoksa mümkün olduğu kadar kısa cümle tercih edilmelidir.

13. Konuşmada doğrunun yanında güzel de ihmal edilmemelidir. Bunun için sanatkârane bir dil ve ifade kullanılmalı; benzetmeler, mecazlar, başka anlama gelecek kelimeler, imalar, tezatlar, tekrarlar, parlak anlamlar, abartmalar, kişileştirmeler, çift anlamlı ve benzer kelimeler, paralellikler, ünlemler, hitaplar, örnekler, fıkralar gibi çeşitli söz ve anlam ustalıklarına yerli yerinde müracaat olunmalıdır.

14. Konuşmada inandırıcı olmaya dikkat edilmeli, bunun için konuştuğuna önce kendisinin inandığını ispat eden bir üslup ve tavır ortaya konmalıdır.

15. Konuşmada mimik ve jestlerden; sözün ve fikrin âhengine uygun bir şekilde ve ölçülü olarak, şuurla istifade etmelidir. Ses kadar, vücudun da canlı olması, bezgin, isteksiz tavırlar takınmak, hatta yerine göre anlamı bakışlarımızla da ifade etmek dinleyenlerin ilgisini çeker.

16. Konuşmada tek bir noktaya değil, dinleyenlerin hepsine ve her tarafa bakacak şekilde ölçülü ve kavrayıcı bir hitap tarzı seçilmelidir.

17. Konuşma ne doyurmayan bir kısalıkta ne de sabır taşıracak bir uzunlukta olmalıdır.

18. Konuşmada dinleyenlerin nabzı tutulmalı, konuşmanın dozu dinleyenlerin tepkilerine göre ayarlanmalıdır.

Dinleyiciler, âdeta bitir de gidelim diyen yalvaran gözlerle size bakmaya başlamışlarsa sözü fazla uzatmadan konuşmayı toparlamakta fayda vardır. Dinleyenlerin bakışlarından yapılan bu konuşmadan haz aldıkları seziliyorsa konuşma aynı canlılıkta örneklerle biraz daha genişletilebilir.

Güzel konuşma kurallarını kısaca özetlemek istersek:
1. Dinleyiniz.
2. Az konuşunuz. Şu nükte düşündürücüdür:

Bir bilgeye sormuşlar:
– Bir insanın zekâsını nereden anlarsınız?
– Konuşmasından.
– Ya hiç konuşmazsa?
– O kadar akıllı insan yoktur ki.

3. Çok az şaka yapınız.
4. Zarif iltifatlarda bulununuz.
5. Dedikodu yapmayınız.
6. Övünmeyiniz.
7. Muhatabınıza önem veriniz.
8. Kaba ve argo sözlere yer vermeyiniz.
9. Söyleyişe dikkat ediniz.
10. Konuşmanızı yerine, kişisine ve zamanına göre yapınız.
11. İçtenlikten uzaklaşmayınız.
12. Kendinize güveniniz. Rahat olunuz.
13. Sözü gereksiz yere uzatmayınız.
14. Ses, konu ve anlam uyumuna dikkat ediniz.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

bilgilendirme amaçlı yazılan bu ders az ve öz oluşu vede kanaatimce son derece açık seçik vurgularla bezenmiş olamasından dolayı 10 numara.tabi anlayabilene.
bu dersten de bişeyler öğrenemeyen bence hiç çaba harcamasın.

ılk once kendımı tanıtmak istiyorum ben tekniklise2.sınıfa gidiyorum.Benım okulumda aynı zamanda meslek lisesi de var.Onun için çok geliştirilmiş bir ortamda eğitim alamıyorum.Ben şimdi çok sakin yazıyorum ama konusurken aynı davranışı gösteremiyorum.Nedense bir anda heyecanlanıyorum bu konuda bilgisi olan varsa bana lütfen yardım etsin…ŞİMDİDEN TSKRLER

gercekten cok acık ve net konuşulmuş yazana teşekür ederim

çok tesekkür ederim bunlar isime yarayacak

bu konuyla ilgili tekmık vermek isteyen arkadaslar varsa msn nem sensiz_kalbim1991@hotmail.com

Yazı gerçekten çok güzel ve faydalı. Yalnız kaynak göremedim. Acaba siz mi yazdınız? Eğer öyleyse tebrik ederim.

harika bi sunu olmuş elinize sağlık ama en çok özetteki 10. madde hoşuma gitti açıkcası. konuşma yerine zamanına kişisine göre yapılır

evet gerçektende güzel ama şiir ve kompozisyonda okumakta fayda var diye düşünüyorum

evet cok guzel bır anlatımdı, ama bunları gerceklestırmek zor benım acımdan, toplum arasında genelde sessız sakın dıye adlandırılım bundan nefret edıyorum benım sorunum toplum ıcınde cok fazla konusamamam, anlatmak ıstedıgımı kısa ve öz cumlelerle anlatıyorum,bana nasıl bır pratık lazım acaba YARDIM ….

Bence çok açıklayıcı ve anlamlı olmuş.Çk güzel teşekkürler paylaşım için…

ders cok iyi olmus TSKKRLR…

acaba kelime dagarcıgını gelistirebilmek icin neler yapmalıyım hangi kitapları tavsiye edersiniz simdiden tskkrler

muhteşem bütün insanlar faydalanmalı diye düşünüyorum.açıkçası ben kendime paylar çıkarttım teşekkürler

arkadaşlar merhaba öncelikle kendimi tanıtıyım işletme mezunuyum şuan muhasebe işiyle uğraşıyorum. Ben İlgili arkadaşlara şunu söyleyebilirim kelime dağarcığı ne kadar fazla olursa o kadar rahat ve anlamlı konuşuruz diğer türlü hayatı yaşarız ama biraz kısıtlı olur

gercekten cok güzel tavsiyeler,ama bunlarn icinden en önemlisi insanın kendine güven duyması eger bir kişide bu varsa bu özelliklerin hepsini gösterir.

kelime dağarcığını geliştirmek için arkadasım televizyonunu çöpe atıp hemen kitapcılara koşup 100 adet kitap alıp 1 senede okumalısın okuyunca gelişir

bir insanın kendine güvenmesi konusu öncelikle yer ve mevkiden geçer insan eğer okumamışsa üniversiteyi, malesef o ortamlara giremeyip sosyallesemediği için türkiye sartlarında kendine güvenemez. nedeni ise hep aynı konuları konusmalarıdır, haftanın 7 günü sadece futbol araba ve avratlardan bahseden bir insan, 30una gelince böyle net ten nasıl iyi konusurum diye arama yapar
sen o tireni kaçırdın baba geçti artık sen en iyisi hayatını yaşa

Aslındaa bu konuya tek diye bileceğimm şudur;Bir insan güzel konuşmasında ki tek etmen sosyalleşmesidir.Asosyal yaşan insanlarr toplum içresindeee kelime dar ağcı kendi çemberi kadardır yani yine diyeceğim şudur ki toplum içindeyken bir konudan bahsediliyorsa biliyorsan konuş bilmiyorsan sus adam sansınlar.

susmak çözüm mü sence ufukhan.yorumları yaparken dikkatli yapın lütfen. milyonlarca insan okuyabilyor yazdığınız iletileri.konuşmak da bir sanattır.nasıl bir iş beceri kabiliyet isterse onun da kendine özgü işleyişi vardır.üniversite mezunu olmak toplum içinde bulunmak söz konusu değildir konuşmak için.bir insanın konuşması ailesinden başlar ebeveynlerinden başlar aile içinde diyaloglarında rahat olan bir insan cevresiyle iletişiminde güçlük çekmez.bu nedenle önce aile içi iletişim derim ben..

elbetteki konuşmak da bir sanattır. güzel ve anlaşılır konuşma için çevre benim açımdan bir numaralı etkendir. bir insanın çevresi iyi değilse ailesi tarafından iyi eğitilmemişse, ondan çok şey bekleyemeyiz. ama bunun yanı sıra insan kendisini isterse her türlü geliştirebilir örneğin kitap okuma, günlük gazete takip etme, haberleri düzenli olarak takip etme, tiyatroya gitme,mümkün mertebe çevresiyle tartışmaya girme vb. böyle yaparak insanların kolayca anlaşılabilir konuşma tarzına gireceklerinin kanaatindeyim.

evet gerçekten çok güzel anlatılmış ama kita okuyarak da bu geliştirilebilir sağolun

Arkadaşlar güzel konuşmak için internette boşuna zaman harcamayın samimi olun,dinleyin ve ses tonunuza dikkat edin

konsumak ınsanın akıl sanatını kulanamasıdır cümlelerı yerı ve zmanaıında kulanmalı analamlırını yıtırmemelı

Bencede arkadaşlarımın dediği gibi çok süper olmuş.Kaba ve kibirli değilde anlaşılır bir şekilde konuşulmuş, anlatılmış.Tebrikler doĞrusu… 😀

Konuşurken toplum içinde çok heyecanlanıyorum.Konumum gereği sürekli topluluk içindeyim.Aslında çok yeteneksiz değilim güzel konuşma da.Ama heyacanım bunu engelliyor.
Soluk soluğa kalıyorum.Titrediğimi hissediyorum.Özgüven
diyeceksiniz arkadaşlar ama bunun için neler yapmalıyım?

murat arkadaşım kesinlikle katılıyorum sana. ben de bir üniversite öğrencisiyim 3. sınıf işletme okuyorum. bende aile içerisinde diyaloq yok denecek derecede az. babamda cahil mahil değil ha.öğretmen kendisi. ama benimle hiç konuşmaz. konuşmadı yani bu yaşıma kadar.sadce benimle değil biz 7 kardeşiz diğer kardeşlerimle defazla konuşmaz.en büyük abimle biraz iyidir diyalogları.ben içlerinde en küçüğüm.bazen arkadaşlar derler sen neden şımarık olmadın ya falan diye sözü geçer ailenin en küçüğüsün genelde şımarık olurlar falan derler. tabi kimseye bişey diyemiyorum. derdimi anlatamıyorum. birde okulda müdürdü babam onun verdiği bir çekingenlik var bende korkarak yaklaşıyordum hep. son 2 yıldır konuşmaya çalışıyor ama ben çekiniyorum hep onunla konuşmaktan. ve ardımdan ben odada yokken annemle konuştuklarını duyuyorum hiç konuşmadığımdan yakınıyor. yaşım şimdi 26 keşke daha önceleri konuşsaydı da aile içinde ben de kendimi aşsaydım KEŞKE 🙁 sizlerden ricam eğer evliyseniz çocuğunuz varsa yada küçük büyük kardeşiniz varsa yada evlenince çocuğunuz olunca onu lütfen başı boş bırakmayın onunla diyalog kurun.iletişimi aile içinde gelişsin. ben başı boş bırakıldım itiraf edeyim kendimce aldım terbiyemi babam bana içki iç yada içki içme, sigara iç yada içme diye hiç bir öneride bulunmadı bunlar iyidir bunlar kötüdür diye birşey denilmedi. bunları kendim kötü olduklarını bildiğim için çocuk yaşlarda kendimi terbiye ettim. şükürler olsun içkim sigaram yok ama konuşmasını da bilmiyorum toplum içinde. sessiz kalışım herşeyi, hayatımı alt üst ediyor zaten. meslek edinmemde ailemin bana hiçbir önerisi olmadı sadece onlar için benim öğretmen olmam önemliydi. dersane dersane dersane başka bişey bilmiyorlardı. gittim dersaneye öğretmenlik olmadı. daima küçük düşürüldüm kazanamadığım için. ve soğudum iyce aileden şehir merkezinde de evimiz vardı. sehir merkezine yerleştim şuanda tek başıma yaşıyorum hayatı tüm zorluklarıyla göz önüne alarak onunla baş edebilme gayreti içerisindeyim şuanda şükürler olsun ki muhasebeci olarak hem çalışıyorum hem açıköğretimden okulumu okuyorum.
iletişimin aile içerisinde pratiği olmadan hayatta uygulanması zordur bunu bilirim. kısa bir hayat öykümdü. okuduğunuz için teşekkürler.

herkeze slm lar.yazı evt mükemmel kısa öz…insanlarla iletişime geçmek için birazcık kendine güven yetrlii..konuya adapta olmak iii dinledikten sonraa…ve en önemliside içtenlik…korkarak diiğil aman acaba ben konuşunca ne diyecekler ne düşünecekler yada gülünç durumuna mıı düşücemm????????bunları bırakıcaz bi kenara içimizden gelenii söölicez…ve insanlarla konuşmak için bi arkadaş ortamı bile buu sorunu ortadan kaldırır..evt hayat öykünü okudum arkadaşımm ne mutlu kiii senii hem çalışıp hem okuyosunn velhasıl haytında kendi başına birşeylerin kararını verip uygulamaya geçirdiysenn kiii ööle diyosunn buu sorunu daaa aşacağına inanıyorumm..başarılar.

mrb arkadaşlar hepinizin söylediklerinde doğruluk payı var ve bende söylediklerinize katılıyorum.en çok ta fedakar_42 arkadaşımın dediklerine katılıyorum.etkili ve güzel konuşma aile içinde başlar ve bunun devamında kişi bu yeteneğini kitap okuyarak geliştirir.benimde aile içinde iletişim sorunum var ben üniversite mezunuyum ailem, babam ilkokul annem hiç okumamış,onlarla oturup muhabbet edemiyorum .ya ben onları anlayamıyorum yada onlar beni ,zaten kerşılarına alıp konuştuklarıda olmamıştır.işte böyle bir ailede büyüdüm.fakat çok şükür çok etkili konuşamasamda kötü de değilim.ben eksiğimi kitap okuyarak kapatmaya çalıştım yıllarca ve fakültede ki hocalarımla ufkumu geliştirmeye çalıştım.aile içerisinde ki iletişim bozukluğunun varlığı ne yaparsanız yapın malesef kendisini hissettiriyor ve rahat olamıyorsunuz. bu yüzden güzel ve etkili konuşma isteğim istediğim düzeyde olmuyor.sizlerde okumamış olabilirsiniz fakat kendinizi geliştirip çocuklarınıza iletişimin önemini kavratabilirsiniz.çünkü konuşmak insanın kariyerini, sosyal yaşantısını, yani bütün hayatını etkiliyor.en azından ben öyle yapacağım.umarım gelecek nesil bizim yaşadığımız sorunları yaşamaz.etkin iletişimin olduğu bir hayat dileğiyle ardaşlar.hepinize bol şanslar…

hay allah senden razı olsun yazan kardeşim.tşk.

Gerçektende çok aktif güzel ve mantıklı bir bilgi alaşımı olmuş benim işimde gereği bunlara çok dikkat etmem gerekiyordu burda daha fazla bilgi buldum hazırlayanlara teşekkür ederim.

BEN MAKİNALI TÜFEK GİBİ KONUŞUYORUM KENDİMCE NORMAL KONUŞUYORUM AMA ÇEVREMDEKİLERİN ALGILARI BAŞKA OLUYOR BUNDAN SONRA AÇIKLADIĞINIZ KURALLARA UYARAK KONUŞMAYA ÇALIŞACAĞIM AYRICA ŞU BİR BİLGEYE SORMUŞLAR NÜKTESİ ÇOK HOŞUMA GİTTİ FACEME YAZCAM =))

ben işletme 2 nci sınıf öğrencisyim ve burda yazılanları oku
dum ve sanki ben yazmışım hissi uyandırdı bende.eğer güzel
ve etkili konuşmasını istiyorsak öncelikle kendimize bir hedef koymalıyız ve ben de doğru ve etkili konuşabilirim
inancı oluşmalı.bunun için yapmamız gerekenler benşahsen böyle yaparak dilimi geliştirdim ve konuşurken kendimle grur duyuyorum başardığım için.ewde yalnızken aynanın kkarşısına geçin ve sanki bir konferanstaymışsınız gibi kkonuşmaya başlayın ve bunu hergün bir saat uygulayın ve görüceksiniz ki etkili olucak.

hiçbir insanın bir ötekinden saç tanesi kadar bir üstünlüğü yoktur bir kaç kez küçük toplantılarda görev alın azda olsa konuşma yapınız.kendinize o küçük toplantılarda güven sağladıysanız,kesinlikle ondan sonra haber sipikeri olmaya adaysınız sadece ve sadece kendinizi hiç bir zaman ne olursanız olunuz ne iş yaparsanız yapınız kendinizi küçük ve cahil gibi görmeyiniz. sizde üçgünlük dünyada o çok bilmiş insanlar gibi gelip geçicisiniz.bu sizin sadece şeffaf bir zarı üfleyerek size çook uzak gelen o karşı dünyaya geçmenizi sağlıyacaktır.hayat bir nefesle başlıyor bir nefesle son buluyor.o iki nefes arasında daima ben buradayım kelimesini seviyeli bir şekilde demesine başlayın artık.

merhaba arkadaşlar. Yorumlarınızı okudum hepinize teker teker teşekkür ederim.Ancak benim kafama takılan bi nokta var. O da şu: güzel konuşmak için birşey bilmemize gerek yok günaydın iyi akşamlar gibisinden. Fakat bi tartışma içindeysek dilimizi etkili kullanmak zorundayız sanki sizcede öyle değil mi.Karşımızdakini etkilemek için tartışma konusunda ilk olarak yeteri bilgiyte sahip olmamız gerekir ikincisi dekelime değarcığımızın.Bu kelime dağarcığımızı nasıl artırabiliriz.Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

BEN DENİZ ETKİLEYİCİ SES TONUM VAR HIZLI KONUŞTUĞUMDA YÖRESEL ŞİVEMLE KONUŞUYORUM VE ETKİLEYİCİ KONUŞURKEN YAPMACIK GELİYORBANA BİRDE SESİMİ KALIN YAPMASSAM ÇOCUKSU SES ÇIKIYOR NEYAPMALIYIM BİLEMİYORUM TAKLİT YAPMAK İSTEMİYORUM İŞİM İCABI İKNAKABİLİYETİM YOK SİYASETİ SEVİYORUM SİYASETÇİ OLMAK İSTİYORUM AMA NEYAZİKKİ BU SESLE BİR HALT OLMAZ DÜZELMELİYİM DİYORUM UNUTUYORUM NEYAPMALIYIM YARDIM EDİM E POSTA YAZIN CEVAPLAYIN HATİP OLMAK İSTİYORUM AKILLI OLMAK NİSTİYORUM BENİ DİNLESİNLER İSTİYORUM.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu