Jeoteknik Teknikerligi Bölümü

Programın Amacı
Jeoteknik Teknikerliği programının amacı, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumu ve yer altı kaynaklardan yararlanma teknikleri konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Jeoteknik teknikerliği, matematik, fizik, kimya gibi temel bilim derslerinden başka jeoloji ve kayaç bilgisi,kaya mekaniği, zemin mekaniği, yapı mekaniği, sondaj tekniği, makine ve motor bilgisi, topoğrafya ve jeoloji haritaları bilgisi, iş hukuku, iş güvenliği gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler
Jeoteknik teknikerliği programında okumak isteyenlerin kişinin jeoloji ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bu programdan mezun olanlara “ Jeoteknik Teknikeri “ unvanı verilir.
Jeoteknik teknikeri yeraltındaki doğal kaynakların maden, petrol, endüstriyel hammaddelerin, yeraltı suyunun, jeotermik enerjinin bilimsel ve teknik yöntemlerle araştırılması, bulunması, rezervlerin hesaplanması ve yeryüzüne çıkarılması ile yeryüzünün jeolojik haritalarını yapımı konusunda jeoloji mühendisine yardımcı ara eleman olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları
Bu alanda çalışanların büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler. Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, İller Bankası, Etibank, Türkiye Kömür İşletmeleri, Devlet Karayolları, Deprem Araştırma Enstitüsü ve özel sektör de seramik ve cam fabrikaları başlıca iş alanları olabilir.

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Jeoteknik Teknikerliği DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Torbalı Meslek Yüksekokulu SAY-1 30 30   240.127
Jeoteknik Teknikerliği FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) Keban Meslek Yüksekokulu SAY-1 30 30   195.042
Jeoteknik Teknikerliği İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA) Hekimhan Meslek Yüksekokulu SAY-1 40 40   201.657
Etiketler: , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

merhabalar;
ben eşit agırlık öğrencisiyim bu bölümü yazdığımda geleceği varmı iş bulablirmiyim mezun olduktan sonra yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
sessiz_prens_44@hot.

mehabalar
ben eşit ağırlık öğrencisiyim bu bölümü bitirince dikey geçişle doğalgaz müh geçiş yapma şansımm ne kadar şimdiden teşekkürler
mrt_393@hotmail.com

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu