Kıymetli Taş ve Metal İşlemeciliği Bölümü

Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu bünyesinde, 1995 yılında açılmış olan Kıymetli Taş ve Metal İşlemeciliği Programı her geçen gün biraz daha gelişen ve öğrencilere teorik bilgiler yanında iyi düzeyde beceri kazandıran bir programdır. Program, Doğu’da tek olma özelliği ile ayrı bir önem taşımaktadır.
Oltu ve yöresi, süs taşları yönünden son derece zengin olup, yörede 15’e yakın işlenmeye müsait kıymetli süs taşı vardır. Ayrıca yörede bulunan Oltu Taşı (Siyah Kehribar, Kara Kehribar), Kafkaslarda ve diğer bazı yerlerde de benzer taş var ise de, Oltu Taşı kalitesinde değildir. Oltu da kuyumculukla ilgili çok sayıda imalathanelerin olması ve modern makinelerle donatılmış süs taşı işleme tesislerinin olması kıymetli taş ve metal işlemeciliği programına ayrı bir önem katmaktadır.
Programda hem el işlemeciliği, hem de alçı döküm tekniği ile kıymetli taş ve metaller işlenerek, yüzük, küpe, gerdanlık, kolye ucu, bilezik, künye, broş, rozet vb. takılar yapılmaktadır. Kitlesel üretimin yanında istisnalara göre üretim de mevcuttur. Siparişlere göre farklılaşan ürünler imal edilebilmektedir.
Programda; öğrencilere daha fazla bilgi aktarabilme amacı, ilke edinildiğinden ders içeriklerinde Türk süsleme sanatlarının öğretilmesi ve tanıtılması ile eşsiz Türk kültürü, motif ve desen anlayışı ile takı tasarımları geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmakta ve böylece geleneksel yaklaşımların çağdaş yoruma dahil etmesi sağlanmaktadır. Özellikle tasarım derslerine ağırlık verilerek, kuyumculuk tekniklerinin kullanılmasıyla düşüncenin nesneleştirilip takıya dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Öğrencilerdeki eğilimler dikkate alınarak programlanan takı tasarım dersi; çizgisel, bilgisayarlı tasarım ve özgün tasarımların oluşabilmesi için takı-heykelleri yaptırılarak kişisel becerilerin ön plana çıkması amaçlanmıştır. Bu eğitimi alarak belli bir seviyede mesafe kat etmiş öğrenciler ile, JewelCAD programı kullanılarak bilgisayar destekli tasarım yapılmaktadır.
Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Tekniker” unvanı ile ön lisans diploması alarak mezun olmaktadırlar. Mezun öğrencilerimiz, isterlerse dikey geçiş sınavında başarı göstermeleri halinde ilgili 4 yıllık fakültelere de yerleşebilmektedirler. Mezuniyetten sonra istekliler arasında maddi gücü yerinde olanlar, kendi iş yerlerini açarak çalışabilecekleri gibi başka iş yerlerinde de usta olarak çalışabileceklerdir. Kendini yeterince yetiştirmiş ve kendine güveni olan okul mezunları, az bir sermaye ile kendine ait küçük çaplı bir işyeri açabilir. Daha sonra isterlerse iş yerini makine ve teçhizat bakımından zenginleştirerek işini büyütebilir, isterlerse de kamu sektöründe bir işe yerleşebilirler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu