Kooperatifçilik Bölümü

Programın Amacı
Kooperatifçilik programı, kooperatiflerin karşılaştığı mali, hukuki, ticari problemlere çözüm getirecek elemanları yetiştirmeye yönelik eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Kooperatifçilik programında, matematik, işletme, sosyoloji, psikoloji, iktisat alanlarında dersler okutulur ve staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler
Kooperatifçi olmak isteyenlerin ikna kabiliyeti üst düzeyde, hoşgörülü, sabırlı, girişken, anlayışlı ve insanlarla etkileşimden hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Kooperatifçilik programını bitirenlere “Kooperatifçilik Meslek Elemanı” unvanı verilir. Kooperatifçilik meslek elemanı çalıştığı kooperatifin gerek halkla, gerekse kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerinin kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülmesine çalışır. Kooperatifçi, parasal kaynak sağlama ve kurumun parasal olanaklarını en ekonomik biçimde dağıtma, kurumun harcamalarını saptama, üyelere parasal çalışmalar ve bütçe hesapları konusunda bilgi verme gibi işler yapar.

Çalışma Alanları
Ülkemizde yapı kooperatifçiliği, tarım ve kredi kooperatifçiliği oldukça gelişmiş durumdadır. Gerek yeni kooperatif kurmak ve gerekse kurulmuş olanı çalıştırmak amacıyla elemanlar kamu ve özel kuruluşlarında görev alabilirler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

slm herkese ben bu yıl sınava girdim sözel öğrencisiyim puanım düşük 4 yıllık bölümler gelmiyo 2 yuıllık istiyom özellikle halkla ilişkiler istiyom nerelerde var bu bölümler iki yıllık oralara tercih vercemm bana yardımcı olursanız çok sevinirim

valla bende bılmıyorum bı adam akıllı iş garantısı olan bı bolum varsa yaz ok tesekkurler…

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu