EFQM Nedir

EFQM Mükemmellik Modeli kuruluşlar için kurumsal check-up yapma imkanı sağlar. Model ile hem mevcut yönetim uygulamaları hem de elde edilen iş sonuçları değerlendirilerek, rekabetçi üstünlükler olan kuvvetli yönler ile geliştirilmesi gereken iyileştirmeye açık alanlar belirlenir..

EFQM Mükemmellik Modeli kuruluşlar için kurumsal check-up yapma imkanı sağlar. Model ile hem mevcut yönetim uygulamaları hem de elde edilen iş sonuçları değerlendirilerek, rekabetçi üstünlükler olan kuvvetli yönler ile geliştirilmesi gereken iyileştirmeye açık alanlar belirlenir.
EFQM Mükemmellik Modeli ile bir kuruluşun liderlik, stratejik yönetim, çalışan yönetimi, kaynak yönetimi, müşteri odaklı süreç yönetimi yaklaşımlarına ait sistemleri ne seviyede tanımladığı, uyguladığı ve geliştirdiği değerlendirilir. Bu sistemleri uygulayarak kuruluşun sürdürülebilir başarılı sonuçlar elde edip etmediği de bir başka değerlendirme boyutudur.

EFQM Mükemmellik Modeli başarıyı hedefleyen bir işletmenin iyi yönetilmesi için gereken tüm önemli kriterleri içeren kapsamlı bir rehberdir.

EFQM Mükemmellik Modeli dokuz ana kriter üzerine kurulmuş ve zorunluluk içermeyen bir modeldir. Bu kriterlerden beşi ‘’Girdi’’ kriterlerini, dördü ise ‘’Sonuç’’ kriterlerini oluşturur. Girdi kriterleri bir kuruluşun yaptığı faaliyetleri içerir. Sonuç kriterleri ise o kuruluşun neler gerçekleştirdiğini gösterir.Sonuçlar girdilerden kaynaklanır.

Performansla ilgili tüm boyutlarda sürdürülebilir mükemmelliği gerçekleştirmek üzere pekçok yaklaşımın olabileceği gerçeği üzerine kurulmuş olan model aşağıdaki ifadeye dayanır:

Performansa, müşterilere, çalışanlara ve topluma yansıyan mükemmel sonuçlar, politika ve stratejinin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin uygun bir liderlik anlayışıyla yönlendirilmesi ile sağlanabilir.
Efqm alan kuruluşlar arasında bosch , Botaş bulunuyor.

EFQM: European Foundation for Quality Management, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı

Etiketler: , , , ,
null
Adana masaj salonu