Odun Dışı Orman Ürünleri Bölümleri

Programın Amacı:
Odun Dışı Orman Ürünleri programı kurulmasındaki amaç; ilk olarak, fazla önem kazanan odun dışı orman ürünlerinin işlendiği ve ticaretinin yapıldığı işletmeciliği, bilimsel bir temele dayanarak yapacak; ayrıca, TC Çevre Orman Bakanlığının sıklıkla gündeme getirdiği bu özel konuda çalışan orman mühendislerine, ziraat mühendislerine, eczacılara, doktorlara ve biyologlara yardımcı olabilecek ara eleman yetiştirmektir.

Programda Okutulacak Dersler ve Yaptırılacak Uygulamalar
Odun Dışı Orman Ürünleri Programının müfredat planı, TC Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Tabiat Parkları, Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları, Biyogenetik ve Biyosfer Rezervler ile Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı işletme ormanlarında, tıbbi ve aromatik bitkileri işleyen özel sektörde ve özel süs bitkisi işletmelerinde ihtiyaç duyulan ara elemanlar (teknikerler) için gerekli, teorik dersler ve uygulamalardan oluşmaktadır.

Gereken Nitelikler
Odun Dışı Orman Ürünleri Programına, mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri, botanik ve ziraat bölümlerinden öğrenci alınmasının uygun olacağı MEB ve YÖK’e bildirilmiştir. Bu yıl açılması planlanan Orman Meslek Liseleri mezun verdiğinde bu bölümden de öğrenci alınması uygundur. Bu programa alınacak öğrencilerin;
” Doğa karşı  duyarlı,
” Alerjik rahatsızlığı olmayan,
” Arazi şartlarında  çalışabilen,
” Beden olarak sağlam ve dayanıklı,
” Başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
” Botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı
kişiler olmaları gerekmektedir.

Mezunları Kazandıkları Diploma ve Unvan
Odun Dışı Orman Ürünleri Programını, bitirenlere “Ön Lisans Diploması ve “Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikeri” unvanı verilir.

Mezunların Çalışma Alanları
Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikerleri, özellikle odun dışı orman ürünlerinin işlendiği ve ticaretinin yapıldığı özel veya kamu sektörü işletmelerinde, TC Çevre ve Orman Bakanlığının Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra birimlerinde, teknik eleman olarak çalışabilirler. Ayrıca, potansiyel bitkisel kaynaklarımızın sürdürülebilir yönetimi bağlamında hazırlanacak projelerde, özellikle arazi aşamalarını oluşturan etüt ve envanter çalışmalarını üstlenebilirler.

Meslek Elemanlarının Yaptıkları Belli Başlı İşler
Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikerleri,
” Odun dışı orman ürünlerinin üretiminde, yetiştirilmesinde ve pazarlanmasında çalışır.
” Odun dışı orman ürünlerinin envanterini yapar.
” Kamu ve özel sektöre ait odun dışı orman ürünleri habitatlarının yönetiminde çalışır.
” Dış ve iç ticarete konu olan odun dışı orman ürünlerinin standardizasyonunda ve kalite kontrolünde görev alır.

Kazanç
Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikerleri, kamu ve özel sektörde, özellikle son yıllarda şiddetle ihtiyaç duyulan, odun dışı orman ürünleri kaynaklarımızın sürdürülebilir yönetimi alanında aranan elemanlardır. Kendi işletmesini kurma olanağı da olan Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikerleri, özel sektörde de görev alabilirler. Özel sektörde ücret, yerine ve ortamına göre, işverence serbest piyasa şartlarına göre belirlenmektedir.

İş Bulma İmkanı
Ormanların çok amaçlı fonksiyonları arasında, odun dışı orman ürünlerinin hizmet ve faydalarının giderek daha çok önem kazandığı günümüzde, Odun Dışı Orman Ürünleri Teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektör işletmelerinde, bu konuda yetişmiş ara eleman bulunmamaktadır. Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalıştırılabilirler. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı yoktur.

Mesleğin Geleceği
Bu programdan mezun olanlar, gerekli şartları sağladıkları taktirde, Orman, Ziraat ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin ilgili bölümlerine dikey geçiş imkanına sahiptir.

taban puan 2007 214,606 ISPARTA SÜTÇÜLER

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu