Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü

Programın Amacı
Petrol ve doğalgaz mühendisliği programı, petrolün ve doğal gazın bulunması, çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Petrol ve doğalgaz mühendisliği programında fizik, matematik, kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğal gaz mühendisliği, sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğal gaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca, öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler
Petrol ve doğalgaz mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya konusunda başarılı olmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “”Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” unvanı verilir.
Petrol ve doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğal gaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi, üretim mühendisi, rezervuar mühendisi, bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları
Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri ve BOTAŞ’ta görev almaktadırlar.

ORTA DOĞU TEKNİK ÜN. MÜHENDİSLİK FAK. PETROL ve DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ SAY-2 ANKARA
İSTANBUL TEKNİK ÜN. MADEN FAK. PETROL ve DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ SAY-2 İSTANBUL
ORTA DOĞU TEKNİK ÜN. KUZEY KIBRIS KAMPUSU PETROL ve DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ (Burslu) SAY-2 KKTC
ORTA DOĞU TEKNİK ÜN. KUZEY KIBRIS KAMPUSU PETROL ve DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ SAY-2 KKTC

Etiketler: , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

bence bu bölüm çok gereksiz, 4-5 yıl sonunda ben sadece gidip gelmişim dersiniz. iyi anlamda yetişmiş hocaları yok, iş imkanı çok az vs.. ben yanlış tercih yaptığımı düşünüyorum. bu bölümü bitirip de mutlu olan insanlar da var ama çok az, genelimiz mutsuz. gençliğinizin getirdiği cahilliğe kanıp da yok ben sahada çalışırım, emek harcarım, oralara buralara giderim para kazanırım gibi uçuk kaçık hayaller kurmayın. ben şuan sahadayım, ankarada masa başında daha önceki programlara bakılarak talimat geliyor ve siz onu uygulatıyorsunuz yani mühendislik yapmıyosunuz, telefonda ne derlerse onu yapın diyorsunuz, o masa başındakilerde mühendislik yapmıyor daha önce yapılmış dosyalara bakıp ona benzer programlar oluşturuyorlar.., şuan stajerler gelmiş ve dokunsan ağlayacak durumdalar, çünkü bu bölümde cidden iş yok.. en iyisi devlet kurumuna girmek, o da zor!, dayın olacak, kpss sen olacak, birde seni alan kurum olacak sadece TPAO ciddi anlamda kontenjan açıyor ama o da yetersiz. geleceğiniz için alacağınız kararda hata yapmamanız dileğiyle…

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu