Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Bölümü

Programın AmacıBağcılık programının amacı, kaliteli üzüm yetiştirme ve üzümden şarap, sirke vb. ürünlerin imali konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Bağcılık programında zirai botanik, zirai meteoroloji, bağ hastalıkları, asmanın tanımı, toprak bilgisi, bağlarda yabani otlar, şarap ve şıra teknolojisi ve bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler
Bağcılık programına girmek isteyenlerin biyoloji ve özellikle botaniğe ilgi duymaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bağcılık programını bitirenlere “Bağcılık Teknikeri” unvanı verilir. Bağcılık teknikeri kaliteli üzüm elde etmek için asmaların aşılanması, toprağın gübrelenmesi, asmaların zararlılardan korunması, üzümlerin kurutulması veya işlenerek şarap, sirke, meyve suyu yapılması ile ilgili işleri yürütür. Bağcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetimi ve denetimi altında çalışır.

Çalışma Alanları
Bağcılık teknikerleri kamu sektörüne veya özel sektöre ait bağlarda ve şaraphanelerde görev alabilirler.

Türkiye’nin ilk şarapçılık eğitimi Trakya Üniversitesi Şarköy Meslek Yüksek Okulu’nda veriliyor. Öğrenciler bağlarda ve şarap fabrikalarında uygulamalı eğitim alarak şarabın yapımından şişelenmesine kadar her aşamasını öğrenecek.

Üzüm bağları ile dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye’de şarapçılık alanındaki en büyük sıkıntı, sektörü ayakta tutacak kalifiye insanların yetiştirilemiyor olması. Bugüne kadar üniversite ziraat fakültelerinin gıda mühendislikleri ve bahçe bitkileri bölümlerinde şarap yapımı hakkında haftada 3’er saat ders veriliyordu, ancak şarapçılığı A’den Z’ye kapsayan bir ders programı yoktu. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), bu yıl Türkiye’nin ilk şarap eğitiminin verileceği “Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programı”nı onayladı. Tekirdağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Şarköy Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılan programa 30 öğrenci kontenjanı verildi. Özel sektörün de destek verdiği iki yıl sürecek programda; öğrenciler kendileri için tahsis edilecek arsalarda üzüm yetiştirecek, şarabın yapımından şişelenip etiketlenmesine kadar her aşamada eğitim görecek. Öğrenciler Melen ve Doluca gibi Türkiye’nin kaliteli şarap yapan üreticilerinden de ders alacaklar.
Bölümde şarapçılık alet ve makinaları, şaraplık üzüm çeşitleri ve özellikleri, genel bağcılık, fermantasyon teknolojisi, şarap teknolojisi, degustasyon gibi dersler verilecek. Okulun açılmasına öncülük eden Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Elman Bahar, iki yıl içinde öğrencilerin her birine küçük birer bağ oluşturulacağını söylüyor, “Bir bağdan ilk beş yılda hiç mahsül almıyorsunuz. Bağın yanlış kurulması ise beş yıllık emeğin ve dönüm başına yaklaşık 2 bin dolarlık yatırımın çöpe atılmasına neden oluyor. Bu nedenle sektörde çalışacak insanlar çok önemli. İşte şimdi bu okul o teknik adamları yetiştirecek. Bağ tesislerinde, şarap işletmelerinde teknik eleman olarak çalışabilecekler. Ayrıca kendi adlarına özel işletmeler kurabilecekler” dedi. Üç kuşaktır Melen Şarapları’nı üreten ailenin son temsilcisi Cem Çetintaş, öğrencilere hem ders verecek hem de butik şarap üretimi yaptıkları Hoşköy’deki 500 yıllık şaraphanenin kapılarını öğrencilere açarak üretimi izleme imkanı tanıyacak. Eğitim programının Türkiye için çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Çetintaş, “Okulsuz bir şarap endüstrisi ya da sanatı düşünmek mümkün değil. Fransa’da bugün 8 milyona yakın kişi şarapla ilgili bir yan kuruluşta çalışıyor. Bugüne kadar sektörde çalışabilecek insanları Fransa’dan ithal etmişiz. Demek ki biz kendi bilincimizi uyandırmak, kendi çalışanımızı kendi yöneticimizi yetiştirmek zorundayız” diyor. Kayseri, Samsun, Aydın, İzmir, Bursa ve İstanbul gibi birçok ilden gelerek okula başlayan 16’sı kız, 10’u erkek 26 öğrencinin en büyük hayali gelecekte kendi şaraplarını üretebilmek. İzmirli 22 yaşındaki Özlem Er, İzmir’de oturduklarını, evli olduğunu ve Aydın’da bağları bulunduğunu anlatarak, “Bu bölümü tercih formlarında fark edince bilinçli olarak tercih ettim. Okulu bitirdikten sonra 4-5 yıl şarap işletmelerinde çalışarak deneyim kazanacağım. Sonrasında da bir tesis kuracağız ve kendi bağlarımızdan elde ettiğimiz üzümden şarap yapacağız” diyor. Koç Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olmasına rağmen işini hobiye çevirmek istediği için bu bölüme giren 23 yaşındaki Şane Tepecik ise, “Şarap yapımının teknik kısmını öğrenmek istiyorum. Daha sonra da kendi işimi kurmayı düşünüyorum. Biz Kayseri, Erkilet’liyiz. Orası bağlık bir bölge ancak şarapçılık yok. Amacım ilerde Fransa’nın Bordeaux şarapları kadar kaliteli şaraplar yapabilmek. Yazın stajımı da Fransa’da yapacağım” diyor.

Etiketler: ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

ben Manisa Soma dan vedat kaplan sondajcılık programı ögrencisiyım burayı bıtırdıgımde bagcılık programını yazmak istiyorum bu bölümden kac yerde var iş imkanı nasıl hangı derslerden muaf olabılırım bize getirileri nelerdir bu sorulara bir cevap verirseniz sevinirim

Ben de bu bölümde okumak istiyorum.Ancak endüstri meslek lisesi bilgisayar donanım örencisiyim.Bu bölümü sınavsız geçişle tercih yapabilirmiyim?

Merhaba,bende bu bölümde okumak istiyorum,istanbulda hangi üniversitelerde var ve hangi sınav türünden kaç puanla girebiliyoruz bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu