Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Programın Amacı
Şehir ve bölge planlama programının amacı, şehir alanının ekonomik olanaklara, insanların ihtiyaçlarına ve estetik kurallara uygun olarak planlanması ve çevre düzenlenmesine ilişkin eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı DerslerŞehir ve bölge planlama bölümlerinde öğretimin ilk yılında öğrenciler matematik, sosyoloji, bilgisayar vb.); şehir ve köy sosyolojisi, planlaması, antropoloji (insanbilim), ekonomi, şehir planlamaya giriş dersleri alırlar. Daha sonraki yıllarda ise mühendislik bilimleri (jeodezi-fotogrametri, çevrebilim, ekonomisi, şehir desenleme, istatistik, araştırma yöntemleri gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler
Şehir ve bölge planlama bölümlerine girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra, matematik, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, tarih gibi derslerde başarılı olmak gerekir. Ayrıca kişinin mimarlar için gerekli diğer niteliklere de sahip olması çalışma hayatında başarısını artırır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Şehir ve bölge planlama programından mezun olanlar “Şehir Plancısı” unvanını alırlar.
Şehir plancısı şehirde konut, endüstri, ticaret, eğitim, sağlık vb. gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına, binaların nerelere hangi yoğunlukta yerleştirileceğine karar verir ve bu kararın uygulanması ile ilgilenir, sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olarak şehirlerin gelişmesi için gerekli mekân düzenlemesini en uygun ve ekonomik biçimde oluşturmaya çalışır. Bunun için şehir plancısı, doğal çevre, sosyo-ekonomik yapı ve şehrin mekân yapısı arasında var olan ya da olması gereken karşılıklı ilişkileri dikkate alır. Şehrin fiziksel, sosyo-ekonomik ve demografik (nüfus) durumunu inceler, geleceğe ilişkin tahminler yapar.
Şehir plancısının, bir kentin planının hazırlanması ve planın uygulanması aşamalarında, sosyal mühendislik ve yönetim bilimlerinden çok sayıda uzmanla birarada çalışması gerekmektedir. Kentin gelişimi ve biçimi ile ilgili kararları şehir plancısı verirken; örneğin, alt yapı ile ilgili uygulamalarda çevre mühendisleriyle, açık alan düzenlemeleri ile ilgili konularda peyzaj mimarlarıyla işbirliğine gerek duyulmaktadır.

Çalışma Alanları
Ülkemizde şehir plancılarının çoğunluğu planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Enerji Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadırlar. Serbest çalışan şehir plancıları, İller Bankası tarafından ihaleye çıkarılan şehir imar planlarını hazırlama işini alabilirler.
Ülkemizde şehir plancılığı yeni bir meslektir. Bu nedenle şehir plancıları gerek kamu kesiminde gerek özel kesimde kolay ve oldukça doyurucu ücretli iş bulabilmektedirler.
Üniversiteler
ORTA DOĞU TEKNİK ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 ANKARA
İSTANBUL TEKNİK ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 İSTANBUL
MİMAR SİNAN GÜZ. SAN. ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 İSTANBUL
YILDIZ TEKNİK ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 İSTANBUL
İZMİR YÜKSEK TEKN. ENST. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA (İngilizce) SAY-2 İZMİR
GAZİ ÜN. MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 ANKARA
DOKUZ EYLÜL ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 İZMİR
SELÇUK ÜN. MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 KONYA
KARADENİZ TEKNİK ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 TRABZON
S.DEMİREL ÜN. MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 ISPARTA
ERCİYES ÜN. MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 KAYSERİ
BOZOK ÜN. MÜHENDİSLİK – MİMARLIK FAK. ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA SAY-2 YOZGAT

Etiketler: , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu