Sinema Bölümü

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bir birimi olarak Sinema Bölümü, sanatsal ve yaratıcı düşünme yönü gelişmiş, dramatik yapıtlar üretiminde kuramsal ve uygulamalı bilgilerle donanmış, güncel teknoloji ile yoğrulmuş, senaryo, yönetim, görüntü, ses, kurgu ve organizasyon konularında yoğun deneyim kazanmış, toplumsal ve bireysel değerlerin bilincinde, düşünen ve yorumlayabilen çağdaş sinemacılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye’de dramatik eğitime yoğunlaşmış ilk ve tek sinema bölümünde öğrenciler eğitmenlerle birlikte kısa film önerileri geliştirerek birinci ve ikinci sınıfta 3 – 5 kişiden oluşan gruplarla, üçüncü ve dördüncü sınıflarda ise hiçbir kısıtlamanın olmadığı özgür bir ortamda bireysel film projeleri üretecekler ve en az iki kişisel filme imza atmış genç yönetmen adayları olarak öğrenimlerini tamamlayacaklardır.

5’i burslu olmak üzere toplam 25 öğrenci kontenjanı olan Sinema Bölümü’nü tercih eden adayların ÖSS sınavında SÖZ puan türünden en az 160 puan almış olmaları gerekmektedir. Bölümümüz öğretim elemanları, öğrencilerimize eğitimlerinin her aşamasında olduğu gibi, öğrenci projelerinin senaryo, çekim ve kurgu aşamalarında da ders içinde ve dışında danışmanlık görevi üstlenerek öğrenci-öğretim elemanı ilişkisine süreklilik kazandırırlar.

Bölümümüzde; Yönetim, Kurgu, Görüntü, Ses, Senaryo, Film Yapımı, Sanat Yönetimi, Film Kuramı, Sinema Tarihi, Film Analizi, Film Dili, Yapım ve Finans, Türk Sineması başlıklı dersler, alan dersleri olarak okutulmaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, İngilizce, Türk Dili, Uygarlık Tarihi ise ortak zorunlu dersler kapsamındadır. Diğer fakültelere açılan dersler arasında da Bilgisayar Destekli Araştırma Yöntemleri, Çalıştay ve Sanat Tarihi yer almaktadır. Sinema Bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde en çok Oyunculuk Bölümü ile işbirliği içinde olacaktır. Sinema Bölümü öğrencileri Oyunculuk Bölümü öğrencilerini filmlerinde oynatarak, oyuncu yönetimi ve sahneleme konularında deneyim kazanacaklar, böylelikle, birbirlerini zenginleştiren ders ve uygulamalarla disiplinlerarası etkileşim sağlayacaklardır.

Teorik derslerdeki yetkinliğe olduğu kadar öğrenilenlerin uygulamaya dökülmesine de önem veren bölümümüz, bu açıdan gerekli her türden altyapı donanımına sahiptir. Üniversitemiz çatısı altındaki İletişim Fakültesi ve Teknoloji Televizyonu ile ortak havuz sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca, bölümümüzde Dvix, DVD, Vcd, Svhs, Vhs formatlarında projeksiyon gösterim ve surround ses sistemi donanımlı Sinema Atölyesi ve İzleme Odası bulunmaktadır.

Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü öğrencilerinin mezuniyet koşulu olarak, lisans derslerini başarıyla tamamlamalarının yanı sıra 60 günlük bir staj çalışması yapmış olmaları da gerekmektedir. Bu yükümlülükleri başarıyla yerine getirip mezun olanlar “Sinemacı” unvanı alırlar ve sektörün gereksinim duyduğu yönetmen, yapımcı, senarist, yönetmen yardımcısı, görüntü yönetmeni, ses operatörü ve kurgucu olarak uzmanlaşıp sinema, dizi film, reklam, belgesel gibi ürünlerin üretim sürecindeki yerlerini alarak mesleki kariyerlerini devam ettirme olanağına kavuşurlar.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu