Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Bu programda devletin çeşitli kademelerinde idari görev alacak elemanların, öncelikle politik, mali ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda yetiştirilmesi amacı ile eğitim verilir.

Lisans Eğitimi ve Süresi:
Lisans eğitiminde siyaset ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri, kentleşme ve çevre sorunları siyasal teoriler,siyasal düşünceler tarihi, devlet olgusu ve kökeni, siyasal iktidar, siyasal rejimler, anayasa hukuku gibi alanlara ilişkin dersler okutulmaktadır. Bu programın lisans eğitimi süresi 4 yıldır.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları:
Mezunlarına Lisans Diploması ve “Kamu Yöneticisi” ünvanı verilir. Ayrıca mezunlar çalışma alanlarına göre “kaymakam, yönetici, müfettiş, vali” gibi ünvanlar da alabilirler.
Kamu yöneticisi, hükümetin gönderdiği kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar. Özellikle vali ve kaymakamlar bulundukları il ya da ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal gelişmelerinden sorumludurlar. Kamu yönetimi mezunları, bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilir, özel sektörde yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde görev alabilirler.
ORTA DOĞU TEKNİK ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ EA-2
ANKARA ÜN. SİYASAL BİLGİLER FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ EA-2
HACETTEPE ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ EA-2
KOCAELİ ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ EA-2
KOCAELİ ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ (İ.Ö) EA-2
GİRNE AMERİKAN ÜN. İŞLETME ve EKONOMİ FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ (%50 Burslu) EA-2
GİRNE AMERİKAN ÜN. İŞLETME ve EKONOMİ FAK. SİYASET BİLİMİ ve KAMU YÖNETİMİ

Etiketler: , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

iyi günler ben ticaret meslek lisesi son sınıftayım bu sene önlisans yapcam ankara üniversitesi muhasebe bölümünü veya siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünün iki yıllık yani önlisans varmı yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu