Sosyal Bilimler Liseleri

EĞİTİMİN AMACI VE ŞEKLİ

Genel olarak yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Sosyal Bilimler lisesinde sözel (sosyal bilimler, edebiyat) alanlarında başarılı, sosyal zekası yüksek öğrencilerin eğitim-öğretim görmesi amaçlanmaktadır. Eğitim karmadır. Yatılı ve gündüzlü eğitim verilmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ

Sosyal Bilimler Liselerinde öğrenim süresi 1 yıl hazırlık olmak üzere eğitim 5 yıldır.

EĞİTİM KURUMLARINA GİRİŞ KOŞULLARI

MEB tarafından yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

Sınava Başvuru ve Sınav Tarihi Her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmektedir. Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınav Kılavuzu MEB tarafından okullara gönderilmektedir.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Sosyal bilimler liselerinde, Genel kültür derslerinin yanı sıra insan ve toplum üzerine psikoloji, tarih, ekonomi,gibi dersler bulunuyor. Sosyal bilimler Liselerinde Sosyal Bilimler Grubu, Türk Dili ve Edebiyatı, ve Matematik dersleri ağırlıkla okutulmaktadır.

MEZUNİYET SONRASI İŞ İMKANLARI

Sosyal bilimler lisesi mezunlarının işe girebilmeleri için açılacak olan Sınavlara girerek başarılı olmaları gerekmektedir.

MEZUNİYET SONRASI GİDEBİLECEKLERİ ÜST EĞİTİM KURUMLARI

Sosyal bilimler lisesinden mezun olan öğrenciler çoğunlukla sosyal alanlarda eğitim veren fakülte ve yüksek okulları tercih etmektedirler. Genel olarak öğrencilerin tercih ettikleri alanlar sosyal alanlardır.

Etiketler: , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

bende edebiyet üzerine okumak istiyorumbilgi werir misiniz taban puanı ne kadar yada meslekleri neler temel bilgilerrini weriseniz sewinirim:)

soracak sorulaım var??

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu