Sualtı Teknolojisi Bölümü

Sualtı Teknolojisi Programı, Sualtı Sanayi Sektörüne ara eleman kazandırmaya yetiştirmeye  yönelik teorik ve uygulamalı eğitim vermektedir. Bu bölümde okuyanlara Sualtı İnşaatları ve Kontrolü, Sualtı Turizmi Sualtı Arkeolojisi, Temel Dalgıçlık, Dalış Sistemleri, Scuba Dalgıçlığı, Sanayi ve Kurtarma Dalgıçlığı, Gemicilik gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenciler mezun olduklarında Sualtı Sanayi Sektöründe, Sualtı Turizm Sektöründe sualtı malzeme-bakım onarım ve satış konusunda Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait gemi kurtarma Bölümünde ve limanlarda çalışabilmektedirler

İstanbul Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sualtı Teknolojisi Programı, 1991-1992 öğrenim yılında öğretime açılmış iki yıllık bir Yüksekokul’dur. Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel sualtı okulu olan bu program; Sualtı Sanayi Sektörüne teknik ara eleman yetiştirmeye yönelik eğitim vermektedir.
Paşabahçe-Beykoz’da ilk dönem öğretime başlayan Sualtı Teknolojisi Programı 1994 yılına kadar çok az bir malzeme ile uygulamalarını yaptırırken 1994 yılından sonra çok hızlı bir gelişim göstererek malzeme sayısını arttırmış, öğretim kadrosunu güçlendirmiş ve sualtı camiasında adından bahsettirir hale gelmiştir.
Her yıl 30 öğrenci kontenjanına sahip olan bu programa kesin kayıt yaptırabilmek için adayların ÖSYM’nin sınavsız giriş kılavuzunda yer alan şartlara haiz olmaları, iyi derece yüzme bilmeleri ve dalışa engel herhangi bir sağlık problemlerinin olmamaları gerekmektedir.

Ayrıca  programın özelliğine istinaden öğrenimleri süresince öğrenciler; İ. Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrenci yönetmeliği ile, Sualtı Teknolojisi Programı Dalış Yönergesinde belirlenen hususlara uymakla yükümlüdürler.
Programımdan mezun olan yaklaşık 150 öğrenci Sualtının tüm branşlarında (Sualtı Sanayi sektöründe, Turizmde, Malzeme ile ilgili bakım onarım ve satış konusunda, T.D.İ.’ye ait  Gemi Kurtarma bölümünde, vb.) çalışmakta, öğrencilerimizin bir kısmı kıyı kaptanlığı brövesi ile kaptanlık yapmaktadır. Gemicilik ve kaptanlıkla ilgili uygulama1996 yılında kaldırılmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi bölümümüz mezunları istedikleri branşlarda iş bulabilmektedir. Kısaca iş problemi yoktur.
Müfredatta yer alan teorik derslerin uygulamaları eğitim için uygun olarak seçilen bölgelerde gerçekleştirilmektedir. İkinci sınıf öğrencilerimiz 1996 yılı bahar döneminde satın aldığımız özel ve son teknoloji ürünü Satıhtan Beslemeli Hafif Dalış Başlıkları ile sualtı işleri konusunda, birinci sınıf öğrencilerimiz ise temel dalış teknikleri ve SCUBA dalgıçlığı ile ilgili uygulama yapmaktadır. Haftanın diğer günlerinde yani Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde ise uygulamalara temel teşkil eden teorik bilgiler verilmekte, gerektiği takdirde özel uygulamalar ile ilgili yerleri ziyaret ederek eğitimlere devam edilmektedir.
Ülkemizde Deniz Kuvvetleri dışında profesyonel dalış başlıkları ve kuru tip elbise eğitimi sadece programımızda verilmektedir.

Programımız özel projelerde ihalelere girerek öğrencilerimizin sualtı işlerinde tecrübe kazanması ve okulumuza yeni ve modern cihaz ve dalış ekipmanlarının kazandırılması için sualtı işleri almaktadır. Örneğin, 1996 yılı yaz döneminde hocalarımızın yaptığı bir çalışma ile Dolmabahçe Sarayı rıhtımı hasar kontrolü yapılmış ve bu hizmet karşılığında alınan ücret döner sermayemize kazandırılmıştır. Bu yıl için hazırladığımız bir teklifle de Florya Atatürk Köşkünün kıyı kesiminde denize çelik kafes döşeyerek kıyıların yosun kirliliğinden korunması konusunda bir çalışmamız bulunmaktadır

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Sualtı Teknolojisi İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30   263.322
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu