Sümeroloji Bölümü

Programın Amacı

Sümeroloji programında M.Ö. 4000 yılının ortalarından İsa’nın doğumuna kadar uzanan sürede Önasya’da oturmuş ve çivi yazısını kullanmış kavimlerin dilleri, siyaset ve kültür tarihleri ile ilgili konularda eğitim yapılmaktadır.

Programda okutulan Belli Başlı Dersler
Sümeroloji programında Eski çağ Mezopotamya tarihi, Sümerlerin kültürü, Sümer dilinde yazılmış tabletlerin incelenmesi gibi konularda dersler verilir.

Gereken Nitelikler

Sümeroloji alanında eğitim görmek isteyenlerin, gelişmiş bir sözel yeteneğe ve bilimsel meraka sahip olmaları, eski eserleri uygarlıkları araştırmaya ilgi duymaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Sümeroloji programını bitirenlere “Sümerolog” unvanı verilir. Mezunlar bu alanda ileri bir eğitim gördükleri taktirde müzelerde çivi yazısı uzmanı olarak yapabilirler.

Çalışma Alanları
Sümeroloji programını bitirenlerin çalışma alanı, müzeler üniversiteler ve araştırma kuruluşlarıdır. Bunların sayısı çok az olduğu gibi, buralarda görev alabilmek için ileri eğitim görmek gereklidir.
ANKARA – DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

TAM BENİM MESLEGİM

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu