Süt Hayvancılığı Bölümü

Ülkemizde süt sığırları genelde küçük işletmelerde ve hijyen olmayan sağılıksız koşullarda yaşamakta, yetersiz bakım ve beslenme şartları, özellikle meme hastalıkları nedeniyle en az yedi-sekiz yavru alınması gerekirken, iki-üç yavruda çok erken yaşta üstün verimli hayvanlar damızlıktan çıkmakta, yetiştiriciler ve ülke ekonomisi çok önemli kayıplara uğramaktadır.
Üreticilerimizin karlı bir süt sığırcılığı yapabilmeleri için meme sağlığına gereken önemi vermeleri, sağım tekniklerini bilmeleri ve meme hastalıklarını iyi tanımaları zorunludur.
Ayrıca, hijyenik koşullarda elde edecekleri sağlıklı ve kaliteli sütü + 4 dereceye soğutarak muhafaza etmeleri veya doğal yapısı bozulmadan toplama merkezine en kısa zamanda ulaştırmaları gerekmektedir.
Ülkemiz nüfusunun yarıdan fazlasının 21 yaşın altındaki gençlerden oluşması, insanımızın bedensel ve zihinsel kapasitesini geliştirerek tam olarak kullanması, çağdaş ve güçlü Türkiye’nin tesisi, sağlıklı ve dengeli beslenmeye bağlıdır.

Bilimsel verilere göre en az 40 gr/gün olan hayvansal protein ihtilacının ancak 18 gr/gününün ülkemizde karşılanabildiği düşünüldüğünde, dengeli ve en ucuz protein kaynağı olan sütün üretiminin ve tüketiminin artırılması konusunun ulusal bir politika olarak benimsenmesi gerekmektedir.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu