Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği Bölümü

Amaç:
Kuyumculuk sektörüne gereksinimi olan tüm branşlarına kalifiye eleman yetiştiren bir programdır. Süstaşı, metal ve tasarım olmak üzere üç ana branşta eğitim verilmektedir. Metalle ilgili; el işlemeciliğine yönelik malzemelerin tanıtımı ve kullanım teknikleri, kuyumculuk hakkında meslek bilgisi ve değerli metallerle takı üretimi konularını içerir. Tasarımla ilgili; temel takı tasarım ilkelerine bağlı kalınarak geçmişten günümüze kadar olan form ve biçimlerden yararlanarak yeni ürünlerin tasarlanması ile bilgisayar destekli model ürünlerinin tasarımını kapsamaktadır. Süstaşı ile ilgili; süstaşı ve minerallerin tanımlanması, gemoloji ve süstaşı işleme uygulamaları ile takı tasarımı ve üretimi konularında eğitim verilmektedir.

Programımıza ait 2 atölye bulunmaktadır. “Uygulamalı Takı Üretim” atölyesinde takı imalatı, “Süstaşı” atölyesinde ise, süstaşı tıraşlama uygulamaları yapılmaktadır.

Mezun durumdaki öğrenciler DGS (dikey geçiş sınavı ) ile 4 yıllık Takı Tasarımı Yüksekokulunun Takı Tasarımı, Gemoloji ve Kuyumculuk bölümlerine (Mersin Üniversitesi) geçiş yapabilmektedirler.

Staj
Öğrenciler için birinci sınıf sonunda 30, ikinci sınıf sonunda 30 olmak üzere 60 iş günü staj zorunluluğu vardır.

Mezunların Alacağı Ünvanlar, İstihdam Alanları:
Teknik Programlara bağlı olan Takı Tasarımı ve Süstaşları İşlemeciliği Programı öğrencileri 2 yıllık Meslek Yüksekokulu eğitiminden sonra “Tekniker” ünvanı almaktadırlar.

Kuyumculuk sektöründe; imalat, tasarım, satış, değerli taş vb. branşlarda faaliyet gösteren fabrika ve özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler.

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Karacasu Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 248.193
Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ Dursunbey Meslek Yüksekokulu EA-1 40 40 242.446
Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği MUĞLA ÜNİVERSİTESİ Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 269.027
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu