Tarımsal İşletmecilik Bölümü

Tanımı:
Tarım ialanlarında bugünün koşullarına göre yeniden organizasyonunu gerçekleştirerek rantabilitelerinin arttırılmasını sağlayacak eğitimi almış, tekniker unvanı olan meslek grubu elemanıdır.
Görevleri:

Tarımsal işletmecilik teknikerinin çalışma ortamı ile ilgili olarak yapabileceği işler şunlardır.
Tarımda hazırlanan yatırım ve üretim planlarında Ziraat Mühendislerine yardımcı olmak, Yeni yasal düzenlemelere göre, gıda endüstrisinde belirli ölçekteki işletmelerde sorumlu eleman olarak görev almak, Tarım işletmelerinde proje hazırlama, muhasebe kayıtlarını düzenleme, finansman ve ürün pazarlama gibi alanlarda çalışmaktır.
Çalışma Ortamı ve Koşulları:
Tarımsal işletmecilik teknikerleri, öncelikle tarımla ilgili her alanda çalışabildikleri gibi, aldıkları ekonomi ve işletmecilik eğitimi çerçevesinde iktisatçı ve işletmecilerin çalışma alanlarında da görev alabilmektedirler. Tarımsal İşletmecilik Teknikerleri, işletmeciler, iktisatçılar ve ziraatçiler ile temas içerisindedirler.
Mesleki Eğitim:
Tarımsal İşletmecilik Teknikeri yetiştiren meslek yüksekokullarında teorik ve uygulamalı eğitim yapılmaktadır. Eğitim 2 yıl olup, programı başarı ile bitirenlere önlisans diploması ve “Tarımsal İşletmecilik Teknikeri” unvanı verilmektedir.
Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları:
Bu programdan mezun olan teknikerler, tarım sektörünün ve tarıma dayalı sanayinin tüm alanlarında çalışabilmektedirler. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında, Tarım Kredi ve Tarım Satış ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilirler. Ayrıca, zirai ilaç ve tohumluk pazarlama hizmetlerinde 3 yıl çalıştıktan sonra zirai ilaç bayii açabilmektedirler.
Meslekte İlerleme Olanakları:
Tarımsal İşletmecilik Teknikerleri, kişisel becerilerine bağlı olarak çalıştıkları yerlerde yöneticiliğe kadar yükselebilirler. Ayrıca, iki yıllık eğitimleri sonunda DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ÖSYS kitapçığında belirtildiği gibi İşletme Fakülteleri veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin İşletme Bölümlerine geçiş yapabilmektedirler

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Tarımsal İşletmecilik ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Sultanhisar Meslek Yüksekokulu EA-1 50 50 208.524
Tarımsal İşletmecilik EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Ödemiş Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 227.413
Tarımsal İşletmecilik (İkinci Öğretim) ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) Sultanhisar Meslek Yüksekokulu EA-1 50 50 197.574
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu