Etkin şekilde Dinleme ve Not Tutma Yöntemleri

1- Etkin dinleme için öncellikle kendinize uygun bir yer bulununuz.
2- Gözlerinizi dinlediğiniz kişiden ayırmamaya özen gösteriniz.
3- Anlatan kişi konuşurken karşılık vermeye çalışmayınız.
4- Konu ile ilgili çok soru sorunuz
5- Başka şeylerle veya kişilerle ilgilenmeyiniz.
6- Uygun bir pozisyonda dinleyiniz.
7- Daha zinde ve daha aktif bir ders dinleyebilmek için ön hazırlık yaparak derse geliniz.
8- Ağızdan çıkan her şeyi yazmaya çalışmayınız.
9- Anlatılan her şeyin sonunu bekleyin ve ana fikri not alınız.

Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , , ,

1 Dakikada Moralinizi Yükseltin

Sabahları acelece yataktan fırlayıp kendinize bile bir merhaba demeden strese günaydın diyerek hayata karamsar bakıp, çevrenizdekilerin içini karartmayın… Ne kadar güçlü, kendimizden emin olursak olalım nihayetinde insanız!” diyor ve soruyor “Kendinizi motive etmek için 60 saniyeniz de mi yok?. “Doğamız gereği de kabul görmeye, beğenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyarız diyen Patricia Muradi “Büyük ya da küçük, kadın veya erkek hepimiz takdir görmek için yaşar, hatta bunun biz dünyayı terk ettikten sonra da devam etmesi için elimizden geleni yaparız. Bunun da ayıp bir yanı yok” görüşünde. Hayat koşulları çoğumuza ortak problemleri getiriyor.


Yazının devamını okuyun »

Etiketler: ,

EFQM Nedir

EFQM Mükemmellik Modeli kuruluşlar için kurumsal check-up yapma imkanı sağlar. Model ile hem mevcut yönetim uygulamaları hem de elde edilen iş sonuçları değerlendirilerek, rekabetçi üstünlükler olan kuvvetli yönler ile geliştirilmesi gereken iyileştirmeye açık alanlar belirlenir..

EFQM Mükemmellik Modeli kuruluşlar için kurumsal check-up yapma imkanı sağlar. Model ile hem mevcut yönetim uygulamaları hem de elde edilen iş sonuçları değerlendirilerek, rekabetçi üstünlükler olan kuvvetli yönler ile geliştirilmesi gereken iyileştirmeye açık alanlar belirlenir.
EFQM Mükemmellik Modeli ile bir kuruluşun liderlik, stratejik yönetim, çalışan yönetimi, kaynak yönetimi, müşteri odaklı süreç yönetimi yaklaşımlarına ait sistemleri ne seviyede tanımladığı, uyguladığı ve geliştirdiği değerlendirilir. Bu sistemleri uygulayarak kuruluşun sürdürülebilir başarılı sonuçlar elde edip etmediği de bir başka değerlendirme boyutudur.

EFQM Mükemmellik Modeli başarıyı hedefleyen bir işletmenin iyi yönetilmesi için gereken tüm önemli kriterleri içeren kapsamlı bir rehberdir.

EFQM Mükemmellik Modeli dokuz ana kriter üzerine kurulmuş ve zorunluluk içermeyen bir modeldir. Bu kriterlerden beşi ‘’Girdi’’ kriterlerini, dördü ise ‘’Sonuç’’ kriterlerini oluşturur. Girdi kriterleri bir kuruluşun yaptığı faaliyetleri içerir. Sonuç kriterleri ise o kuruluşun neler gerçekleştirdiğini gösterir.Sonuçlar girdilerden kaynaklanır.

Performansla ilgili tüm boyutlarda sürdürülebilir mükemmelliği gerçekleştirmek üzere pekçok yaklaşımın olabileceği gerçeği üzerine kurulmuş olan model aşağıdaki ifadeye dayanır:

Performansa, müşterilere, çalışanlara ve topluma yansıyan mükemmel sonuçlar, politika ve stratejinin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin uygun bir liderlik anlayışıyla yönlendirilmesi ile sağlanabilir.
Efqm alan kuruluşlar arasında bosch , Botaş bulunuyor.

EFQM: European Foundation for Quality Management, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı

Etiketler: , , , ,

insan ilişkilerinde Beden Dili

Bazen hareketleriniz gerçek düşüncelerini yansıtmayabilir. Çok ilgilendiğiniz bir konuya ilgisiz gibi görünebilir, yakın hissettiğiniz bir insana soğ uk davranabilirsiniz. Beden dilimiz bazen biz istemeden karşı tarafa mesajlar verebilir. Oysa bazı küçük değişikliklerle kendinizi daha iyi ifade edebilir, daha etkili insan ilişkileri kurabilirsiniz.

“Çevrenizden Göreceğiniz İtibar ve Saygı, Kendinize Gösterdiğiniz Özen Kadardır.”

Konuşurken Gözlere Bakın

İnsanların yüzüne bakanlar, bakmayanlardan daha çok hoşa gider. İnsanlarla, onları rahatsız etmeyecek ölçüde, ancak mümkün olduğu kadar çok göz ilişkisi kurun.

Tebessümü Unutmayın

Canlı olun. Mümkün olduğu kadar sıcak ve dostça tebessüm edin ve gülün. Yüzünüz, çevrenize olan ilginizi yansıtsın. Donuk ve ifadesiz gözükmekten kaçının.

Dinlediğinizi Gösterin

Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı hafifçe aşağı-yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı hissettirin. Söylenenleri kabul edip etmemeniz önemli değildir, sizinle konuşana “anlaşıldım” duygusu yaşatın. Başınızı hafif dik tutun.

YAKIN OLUN

İnsanlara daima, onları rahatsız etmeyecek, mümkün olan en yakın mesafede durmaya gayret edin. Daima konuştuğunuz veya sizinle konuşan insana dönük durun. İkiden fazla insanla bir grup oluşturuyorsanız, sizin için önemli olanların dışındakilere merkezinizi kapatmayın. Mümkün olduğu kadar çok kişiye merkezinizi açık tutun.

Kendinize Özen Gösterin

Grup normlarına, toplumsal rol ve statünüze uygun giyinin. Giyiminize mümkün olduğunca renk katın. Kadınlar erkeklerden daha çok renk kullanabilir. Saç ve el bakımınıza özen gösterin. Kendinize gösterdiğiniz özen, kendinize verdiğiniz değerin ifadesidir. Günlük tıraşını olmamış bir erkek, bıraktığı olumsuz izlenimle ilgili başka bir neden aramamalıdır.

Jestleri Unutmayın

Çok aşırıya kaçmadan, jestlerinizi kullanın. Ellerinizi cebinizde tutmaktan ve kollarınızı kavuşturmaktan, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının. Açık ve anlaşılır jestleri tercih edin.

Konuşurken…

Çok fazla ve çok hızlı konuşmaktan kaçının. Bir topluluk içinde dinlediğinize yaklaşık olarak eşit miktarda konuşmaya gayret edin. Sesinizin yüksekliğini ve tonunu, bulunduğunuz çevreye göre ayarlayın

Etiketler: , , , , ,

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven önemli bir kişisel özelliktir; yaşamla baş etmemizi ve sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırır Özgüven kazanma süreci, yaşamın önemli zorlukları ile başa çıkma gücüne sahip ve mutlu olmaya layık bir kişi olma deneyimidir

Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir Başarı için ilham kaynağıdır Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar

Bizim yaklaşımımıza bağlı olarak başka insanlar ve dışımızdaki olaylar özgüvenimizi yükseltebilir ya da bitirebilirler Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir Ancak, aşırı bir güven duygusu ile hareket ederek kendimizi ve diğer insanları tedirgin etme riskini de almamak gerekir

Özgüvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız Gerekli beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde daha önce hiç yapmadığımız bir işle karşılaştığımızda endişeleniriz Birçok durumda, özellikle karar vermemiz, inisiyatif kullanmamız veya yeni insanları işin içine katmamız gereken durumlarda rahatsız ve huzursuz oluruz

Buna karşın, aşırı bir güven duygusu içinde davrandığımızda; sınırlarımız olduğunu kabul etmek istemeyiz, yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız Üzerimize aşırı iş yükü alırız, böylece her zaman iyi iş yapamayız En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip bulunduğumuzda ise; en iyi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele alırız Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız İlk seferinde tümüyle doğru olarak anlamadığımız ya da yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz Bir çok durumla ve sorunla daha iyi baş edebiliriz

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken bize güç verir Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir


Yazının devamını okuyun »

Etiketler: , , , , , ,
null
Adana masaj salonu