Uygulamalı İngilizce – Türkçe Çevirmenlik Bölümü

Programın Amacı Uygulamalı İngilizce – Türkçe Çevirmenlik programının amacı, İngilizce metinlerin Türkçe’ ye ve Türkçe metinlerin İngilizce’ ye çevrilmesi konularında eğitim almaktır

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Uygulamalı İngilizce -Türkçe çevirmenlik programında İngilizce ve Türkçe’nin yapısı, özellikleri, gramer kuralları ve çeviri teknikleri konularında kuramsal dersler verilir ve İngilizce ya da Türkçe sözlerin çevirisi konusunda beceri kazandırıcı uygulama çalışmaları yaptırılır.

Gereken Nitelikler
Uygulamalı İngilizce – Türkçe Çevirmenlik programına girmek isteyenlerin Türkçe ve İngilizce derslerinde başarılı, geniş bir sözcük dağarcığına ve güçlü bir belleğe sahip kimseler olmaları gerekir. Tercümanlık çeşitli tipte insan tanıma olanağı verdiğinden, hareketli bir çalışma ortamından ve sosyal ilişkilerden zevk alanlar için önerilebilir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bu programı bitirenlere “ Meslek Elemanı” unvanı verilir. Mezunlar çevirmen (tercüman ) olarak görev yaparlar. Çevirmen bir kimse konuşmasını bitirdikten sonra söylenenleri başka bir dile (İngilizce’den Türkçe’ye yada Türkçe’den İngilizce’ye) çevirir. Bu işi yaparken tercüman konuşmacının söylediklerini hatırda tutmak ve konuşmayı değiştirmeden çevirmek zorundadır. Mütercim ise bir dille yazılmış bir metni başka bir dile çevirir.

Çalışma Alanları
Çevirmenler kamu kuruluşlarını, uluslararası ilişkileri olan şirketlerin tercüme bürolarında mütercim, turizm sektöründe tercüman olarak çalışabilirler. İngilizce uluslararası iletişim dili olduğundan, İngilizce çevirmenlerin iş bulma olasılıkları oldukça fazladır.

Etiketler: , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Uygulamalı ingilizce-türkçe çevirmenlik bölümünü istiyorum. Ama hep özel üniversitelerde var. Ama fiyatları tam olarak bilmiyorum. %50 burslu fiyatları ne kadar oluyor bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim…

özge, bn ist aydın univ de okuyorum,bolümüm uyglamlı ing-turkce çvrmenlik, okulun tam ücrti hemn hemen 9 milyar (8 bçukla-9 arası bildiim kdarıyla).

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu