Yağ Endüstrisi Bölümü

Programın Amacı
Yağ Endüstrisi bölümü amacı bitkisel yağ üreten işletmelerde, gıda mühendisi ile teknisyen ve işçiler arasında görev yapan elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Yağ endüstrisi programında kimya, gıda kimyası, yağ kimyası, gıda mevzuatı ve standartları, gıda mikrobiyolojisi, yağ katkı maddeleri, yağ kalite kontrolü, yağ teknolojisi, zeytin yağ endüstrisi, ekonomi ve iş idaresi gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler
Yağ endüstrisi programında okumak isteyenlerin kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, ayrıntıya dikkat edebilen, yağ kokulu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Yağ endüstrisi programını bitirenlere “Yağ Teknikeri” unvanı verilir. Yağ teknikeri gıda mühendisinin hazırladığı plana göre, yağı çıkarılacak meyve veya tohumların (zeytin, ayçiçeği vb.) niteliklerini inceler, yağın çıkarılması için gereken işlemleri uygular, çıkan yağı laboratuarda inceler ve istenilen nitelikleri kazanması için yağa uygulanması planlanan işlemleri yürütür.

Çalışma Alanları
Yağ teknikeri genellikle özel sektöre ait yağ işletmelerinde çalışabilirler. Bir kısmı da Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görev alabilirler ya da kendi işletmelerini kurabilirler. Zeytin ve ayçiçeği üretimi yapılan yörelerde iş bulma olanağı daha fazladır.

Program Türkiye’nin yağ piyasasındaki gelişmelerini daha iyiye götürerek, kalifiye ve Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu ara kadro niteliğindeki elemanları yetiştirir.

Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Yağ Endüstrisi GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Nizip Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 211.431
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu