Yaşlı Hizmetleri Bakımı Bölümü

Bu programın amacı, bakıma muhtaç olan ya da olmayan bütün yaşlı bireylerin bakım ve rehabilitasyonunu yapan ve onların yaşam kalitelerinin artırılmasına katkı sağlayan meslek elemanları yetiştirmektir.

Programın amacı: Dünyada ve ülkemizde nüfus hareketliliğinde oluşan değişimler, genç nüfusun azalıp, yaşlı nüfusun artmasına neden olmuş, aynı zamanda ülkemizdeki geleneksel aile yapısının çekirdek aile yapısına dönüşmesi; sosyal hizmetin alanlarından biri olan yaşlı bakım hizmeti açığının oluşmasına neden olmuştur. Bu alanda diğer meslek elemanlarının yanı sıra yaşlıyla uygulama boyutunda hizmeti bire bir yürütecek ve yaşlıyı sağlık ve sosyal hizmet boyutuyla ele alabilecek ara elemana gereksinim duyulmuştur.

Bu nedenle Programdan yararlanacak öğrencilerin, bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, beceri ve değerleri bütünleştirip, özümseyerek; kamu alanı, özel alan ve sivil toplum örgütlerinde yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip yetkin birer sağlık teknikeri olmalarını sağlamak programın temel amacını oluşturmaktadır.

Sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler bu programı tercih edebilirler. Öğrenim süresi 2 yıldır. Öğrencilere; Yaşlı Bakımı İlke Ve Uygulamaları, Davranış Bilimleri, Sosyal Hizmetler, Sağlık Sosyolojisi, Temel Geri Ontoloji, Kişiler Arası İlişkiler, Yaşlıda Nörolojik Hastalıklar Yaşlıda Kronik, Hastalıklar Farmakoloji, Yaşlıda Romatolojik Hastalıklar, Fizyoloji, Geriatrik Psikiyatri, Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri, Sosyal Rehabilitasyon, Fiziksel Rehabilitasyon, Beslenme İlkeleri, İnfeksiyon Hastalıkları, İlk Yardım, Anatomi, Deontoloji dersleri ile birlikte Güzel Sanatlar gibi sosyal dersler verilmektedir. Öğrenciler 1. sınıfta temel İngilizce eğitimi alırken 2. yıl mesleki ağırlıklı İngilizce eğitimi almaktadırlar.

Programdan mezun olabilmek için, Yaşlı Bakım On Lisans Programında yer alan dersler ve uygulamalar (stajlar) ile yaz uygulamasından (yaz stajı) başarılı olunması ve toplam 120 kredinin doldurulması zorunludur.

Eğitimin esası; Yaşlı Hizmetleri Bakım Programının eğitim esaslarını yaşlının temel özelliklerini ve gereksinimlerini bilme ve bu doğrultuda yaşlının ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazanma, aynı zamanda da yaşlıya bütüncül yaklaşabilme yetisi oluşturmaktadır. Uygulamalar hastanede, huzurevi ve yaşlı bakım rehabilitasyon merkezlerinde, yaşlı gündüz merkezlerinde, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, v.b. yapılacaktır.

Programdan mezun olanlar, yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Belediyeler, Hastaneler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Özel Kurumlarda yürütülen; huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, Hospice, sağlık birimlerindeki yaşlıya yönelik uygulamalar, evde bakım hizmetleri, yaşlının evini düzenleme, korumalı meskenler v.b. uzman gözetiminde çalışabilirler

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

bu bölüm gercekten guzel ama 4-5 senelık oldugu ıcın tam bılınmıyor.

yaşlı bakımı bölümünde iş bulma şansı yüksek mi ??

mrb ben meslek lisesi çıkkışlıyım bu bölüm için kaç puan almam gereklii

cok kötü bir meslek aklınız varsa seçmeyin

gökhan bu bölümde miokuosun bilmiorum ama arkadaşlara yanlış bilgi wermeni istemem.arkadaşlar bölüm i bir bölüm zaten yaşlanan bir nüfusta yaşıyoruz.ben bu bölümde okuyorum ve 2. sınıfım ve gayette memnunum bir çok yerde iş imkanları var.şuan günümüzde sadece geriatri bölümü 2 hastanede war bildiğim kadarıyla ama çoğu hastanede açılması ile ilgili planlar yapılıomuş.bakanlık 2013 de kadro açıcak ve yeni bölüm olduğu için hemde fazla mezun wermediği için çok rahat yerleşme olanakları var.

gökhan arkadaşım neye dayanarak bu bölümü kötülüyorsun bende bu bölümde okuyorumda tezini çok merak ettim

arkadaşlar bu bölüm hangi üniversitelerdevar ve iş olanağı varmı.bilgilendirirseniz sevinirim lütfen..

ARKADASLAR BEN BU BOLUMU BITIRDIM 2009 YILINDA VE DGS SINAVI ILE HEMSIRELIGI KAZANDIM… BEN COK MEMNUNUM BU BOLUMDEN.YHB GELECEK VAAT EDEN BI BOLUM. HEMSIRELIGI KAZANMADAN ONCE DIPLOMAMI ALMADIGIM HALDE 3 HUZUREVINDE HEMSIRE ILE AYNI GOREVI YAPTIM…

peki bu işi erkekler yapabilir mi?
yapsalarda bayanlar kadar iş olnağa var mı?
hangi üni.lerde var kaç yıllık?
lütfen cevap

GÖZDE ve ÖMÜR arkadaşLar nasıL haberLeşebiLiRizz biraz daha fazLa bilgiye ihtiyacım var bu bölümee aiT ..

bu işi erkek kız farketmeden yapabilir elbette.bayanlardan daha çok iş bulma imkanın var.şu an hangi üni ler de olduğunu tam bilmiyorum ama giderek sayısı çoğalmaya başladı bölümün.çünkü geleceğin gözde mesleği olacak.bana göre bi de hemşirelik yada fizik tedavi yada dikey geçişle herhangi bi böülümü de kazanırsanız önünüz açıktır inşallah diyebilirim.ben okul bitince yurt dışında geriatri üzerine uzmanlık yapmayı düşünüyorum hocalarımızın sayesinde.size tavsiyem bu bölümü yazın eğer erkekseniz ve de dgs yi de düşünüyorsanız….

slm ben sağlık meslek hemşirelk mezunuym öss de sınavsız geçişle sakarya üni de yaşlı bakım okudum. şimdi hemşire olarak atandım kpss yle.çalışıyorum. bi yandan da dgs yi düşünüyorum 😉

yhaaa bişeyy diyecemm düz liselerdeeee tercihh edeblirler mii acaba ben düz lise mezunuyumm tercihh werebilirmiyimm acabaa lütfenn!!!! cvpp yazınnn lütfen!!!!!

sercash bu blümü bende merak ediyorum ve kafamda sorula r var nasıl haberleşeblrz canbolat525@hotma

arkadaslar gercekten guzel bı bolum onu acık herkese tavsıye ederim

evet bende murat arkadaşım gibi bunu merak ediyorum düz lise mezunları bu bölümü tercih edebiliyorlar mıı?? bn hemşire olmak istiyorum ama sayısal çıkışlı olmadığım için puanım tutmuyor. dgs ile geçiş yapılabildiği içinde istiyorum. ben düzlise e.a mezunuyumm girebilirmiyimm peki? ygs_2 puanımda 198. nolurrr bilen biri varsa yardım etsinnnnn!!!!

arkadaşlar gerçekten de düz liseler tercih yapabiliyor mu ben yapabiliyor diye biliyorumm cevaplarınızı bekliyorum

peki huzurevlerinde çalışmaya başlarsak tahmini ne kadar maaş alıyo bu bölüm mezunu biri

arkadaslar bnde düz lise mezunuyum ve bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum bldgm kadarıyla düz lise mezunları tercih edebiliyor.. ama bir sorun war çevremdekiler o ne biçim bölüm o kadar yıl okuyupta sonradan gidip milletin altını mı temizlicen diyolar 🙁 aslında tam olarak bu bölümden mezun olunca ne sekilde çalışılır blmyorum yardmcı olursanız sevinirim …

arkadaslar bnde düz lise mezunuyum bildiğim kadarıyla bu bölümü tercih edebiliyoruz.. bnde bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum amaçevremdekiler o kadar yıl okuyup ta gidip milletin altınımı temizlicen diyolar 🙁 tam olarak ne şekilde çalışılacagnı blyorum yardmcı olursanız sewinirim ….

düzlise mezunları da tercih edebil,yo mu? tam olarak ne iş yapıyolar? acil cwp lütfen

arkadaşlar bu meslek hakkında daha fazla bilgi verebilirmisiniz?
mesela çalışma ortamında ne iş yapıyorlar bıraz daha bılgı lütfen 🙂

bende bu sene mezun oldum ve tercih yapacağım.tercihler arasında bu bölümü de düşünüyorum.ama hiçbir fikrim yok .mezun olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.birde 2. sınıfta ingilizce ağırlıklıymış doğrumu.bu dersi pek yapamıyorum.ingilizce beni korkuttu.birde sayısal dersler ağırlıklı mı? beni bilgilendirirseniz sevinirim.

düz liseler alan dışı ygs 2 puanı yetiyorsa tercih yapabiliyor.

ben düz lise çıkışlıyım.bu aralar tercih yapcam.ve bu bölümü düşünüyorum.ama kararsızım.dikey geçişle hemşire olunabiliyomş.peki çok mu zor

arkadaşlar benim puanım ygs 2 215 yaşlı bakımı gelirmi bana

bu bolumu okuyup DGS ile beslenme ve diyetitige mi geçsem acaba :)))

arkadaşlar ben de bu bölümü düşünüyorum. fakat imam hatip mezunuyum

arkadaşlar bende düz lise mezunuyum bu bölüm hakında iyi denildi ama kpss alımları yokmuşş bu konuda beni bilgilendiriseniz çok sevinirim

arkadaşLar böLüm çok iyi. gözünüz kapaLı tercih verin.. 2 yıL okuduktan sonra orta seviyeLi bi çaLışma iLe Fizik tedavi rehabiLitasyon , besLenme diyetetik , hemşireLik ve sağLık memurLuğu böLümLerine DGS sınavı üzerinden geçiş yapabiLirsiniz .. bence hiç kaçırmayın..

ben fizik ögretmenligi son sınıf ögrencisiyim ama bildiginz üzre bu bölümden atanmak cooook zor aynı zamanda yaslı bakımı kazandım sizce okusam mı ark?yorumlarınızı bek

sercash bu bolum ile ilgili konuşabilir miyiz bn de hemşire olmak istyrm.tumay_figen@hotmail.com face de bul konuşalım yada msn de ltfn…

bnde bu sene kazandım bu bölümü iş imkanı var diyolar ama yaşlımı bakacaksn diolar bide araştrdm ama içim rahat deil yaşlılarlamı ilgilencez hep we nasl ilgi olacak bu (hastabakıcı kadar deildir heralde) lütfen bilen warsa bu bölm mezunu ne iş yapar yazsn ? 2. bi sorumda dgs ye girmeden acıköğretimden dikey geçiş yapabilirmişz buda doğrumu bana acıklarmısınz lütfen?

ben bu bölüme yerleştim ama herkes kötü dio bbu bölümde okuyanlar bana bilgi werebilirmi mezun olunca ne yapımcam maaşım ne olur bilgilendirirseniz sewinirim

ben düz lise mezunuyum ve tercih yaptım tuttu.bundan sonra düz liseli olupta merak eden arkadaşlar olursa diye yazdım. evet bizde çok rahat tercih yapabiliyoruz…

bnde aslı arkadaşım gibi düz lise mezunuyum ve bu sene yerleştim….

arkadaşlar biz bu bölümün son sınıf ögrencileriyız .hiç tavsiye etmiyoruz.hocalarımız tarafından küçümseniyor ve hemşireler tarafindan tepki alıyoruz. gercekten bu psikolojik baskılar yüzünden okulu bırakan arkadaşlarımız var.önü açık bi meslek ama zamana ihtiyacimiz ve kendi meslegimizin bölüm hocalarına ihtiyacimiz var.

bende bu yıl yerleştim güzel bi bölüm gelecegi var gelecek olan kişiler gelmelerini tasviye ederim bende e a öğrencisiyım

kız meslek lisesi mezunuyum ve 2yıllık gecıs yaptım omü de okudu şimdi yaşlı bakımı okumak istiyorum ıkıncı unıversıte okucam olman puanımı etkılermı vede saglık meslek liseliler oncelıklımı sansım varmı yanı bıde yaslı bakımından kasıt ney ? calısma ımkanları nerelerde gorevımız ne olacak vasıf vs nedır?

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)


Adana masaj salonu